Jak zabezpieczyć konto Facebook przed włamaniem i inne konta?

Jak chronić swoje konto Facebook przed włamaniami? Poznaj, w jaki sposób możesz zabezpieczyć dostęp do swojego konta Facebook, przed dostępem osób niepowołanych. Jak uchronić konto Facebook, jeżeli ktoś wykradł dane dostępowe?

jak zabezpieczyc konto facebook przed wlamaniem infoJak zabezpieczyć konto Facebook przed włamaniem i inne konta w Internecie?

Obecnie włamania na konta mediów społecznościowych w tym Facebook, to istna plaga. Istnieją jednak metody, które pozwolą zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami. Odpowiednio zabezpieczone konto, pozwoli uniemożliwić dostęp włamywaczowi, nawet jeżeli będzie znał Twój login i hasło!

Poznaj metody zabezpieczania konta na Facebook:

  • Dodaj mail i numer telefonu
  • Zabezpiecz dostęp również do konta e-mail
  • Weryfikacja dwuetapowa
  • Zaufane osoby na Facebook
  • Podsumowanie

Lista nie jest długa, natomiast krótka chwila poświęcona zabezpieczeniu konta, uchroni Cię przed niemiłymi konsekwencjami. Warto zabezpieczyć swoje konto poprzez weryfikację dwuetapową, jednak do jej aktywacji potrzebne jest spełnienie określonych warunków.

Dodaj mail i numer telefonu

Prywatność jest ważna, jednak jeżeli zdecydowałeś się już na konto w mediach społecznościowych w tym Facebook, dodaj swój numer telefonu. Możesz później ukryć go przed oczami osób niepowołanych, jednak przypisanie numer telefonu do konta Facebook, pomoże odzyskać do niego dostęp w razie włamania lub zapomnienia hasła.

Zabezpiecz dostęp również do konta e-mail

Podobnie jak numer telefonu, adres e-mail jest bardzo ważny. Jeżeli nie masz dostępu do telefonu, możesz otrzymać kod niezbędny do uzyskania dostępu do konta na swój adres e-mail.

Pamiętaj! Każda informacja umieszczona na Facebook, w tym adres e-mail może zostać wyświetlone dla określonej grupy osób, znajomych lub tylko dla Ciebie.

Weryfikacja dwuetapowa

Podałeś już swój numer telefonu oraz e-mail, zatem jesteś na dobrej drodze do aktywacji weryfikacji dwuetapowej. Zabezpieczenie to wymaga od Ciebie podania dodatkowego kodu, który można wykorzystać w krótkim czasie, natomiast po jego upływie traci swoją ważność. Weryfikacja dwuetapowa została opisana szczegółowo tutaj.

Przytoczę jednak najistotniejsze elementy weryfikacji dwuetapowej w kontekście Facebook:

  • Aplikacja autoryzująca – pozwala generować kod tymczasowy. Wymaga aplikacji na telefon, która skanuje kod QR z Facebook i generuje kod potrzebny do zalogowania.
  • SMS – możesz otrzymać kod poprzez wiadomość SMS. Ten kod też ma określony czas przydatności.
  • E-mail – jeżeli powyższe metody zawiodły lub nie masz do nich dostępu, pozostaje e-mail, na który otrzymasz podobny kod czasowy, który umożliwi Ci dostęp do konta Facebook.
  • Zaufane osoby – możesz wybrać od 3 do 5 osób, które będą mogły podać Ci kod dostępowy do Twojego konta Facebook, w razie braku innej możliwości.

Aktywacja weryfikacji dwuetapowej na Facebook pozwala zabezpieczyć konto, ponieważ do zalogowania się będzie niezbędny dodatkowy tymczasowy kod, którego włamywacz nie może przejąć.

WAŻNE! Zabezpiecz w ten sposób swoje konto e-mail, ponieważ jeżeli włamywacz uzyska dostęp do konta Facebook oraz e-mail, możesz utracić możliwość odzyskania tych kont.

Zaufane osoby na Facebook

Jak wspomniałem powyżej, Facebook umożliwia autoryzację poprzez osoby zaufane. Spośród swoich znajomych możesz wybrać od 3 do 5 osób, które będą mogły przesłać Ci niezbędny kod, umożliwiający dostęp do konta Facebook. Jest to ciekawa opcja, jednak w mojej ocenie szkoda, iż nie można wskazać tylko jednej osoby, ponieważ nie zawsze mamy taką możliwość lub chcemy wskazać aż trzy.

Podsumowanie

Włączenie weryfikacji dwuetapowej i uzupełnienie wszystkich danych, daje poczucie bezpieczeństwa. Ponadto znacząco utrudnia możliwość przejęcie Twojego konta Facebook, ponieważ każde logowanie będzie wymagało poza znajomością loginu i hasła, podania również tymczasowego kodu dostępu.

Czasowość kodów dostępowych w autoryzacji dwuetapowej Facebook jest niejako gwarantem bezpieczeństwa, dlatego tak ważne jest uruchomienie tej opcji.

Pamiętaj! Jeżeli ktoś przejmie Twoje konto Facebook, uzyska dostęp również nierzadko do Fanpage i Instagrama.