Kopie bezpieczeństwa stron www

Informatycy mawiają iż ludzie dzielą się na dwie grupy, tych którzy robią kopię bezpieczeństwa, i tych którzy to będą robić. Strona internetowa podobnie jak każde inne oprogramowanie jest podatna na zawirusowanie, włamanie przez hakera, lub uszkodzenie w wyniku awarii serwera. Kopie bezpieczeństwa stron www.

Jak pokazało doświadczenie na przykładzie jednej z firm hostingowych, nie możemy mieć pewności iż umieszczając naszą stronę na serwerze jest ona bezpieczna i posiada swoje kopie bezpieczeństwa, dlatego warto jest wykonywać kopię i trzymać je lokalnie na swoim komputerze, co znacząco zmniejsza ryzyko utraty danych, czyli naszej strony internetowej.

Kopia bezpieczeństwa strony internetowej

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa strony internetowej opiera się najczęściej na dwóch elementach, które są zależne od typu strony. Jeżeli nasza strona nie posiada panelu CMS, najprawdopodobniej opiera się jedynie na plikach, tym samym wykonanie kopii bezpieczeństwa strony www sprowadza się jedynie do pobrania i zarchiwizowania plików strony takich jak pliki html, pliki php, pliki js oraz css, przy czym nie można zapomnieć o takich plikach jak grafiki czyli np. jpg i png.
Druga opcja związana jest z występowaniem systemu CMS, który najczęściej opiera się na bazie SQL, dlatego poza wykonaniem kopii plików, należy dodatkowo wykonać kopię bazy danych.

Kopia plików strony www

Dostęp do plików strony możliwy jest za pośrednictwem serwera FTP, który daje możliwość odczytania zawartości serwera i wyświetlenia katalogów i plików, wgrywania plików oraz ich kasowania. Dlatego przed przystapieniem do wykonywania kopii bezpieczeństwa strony należy zaopatrzyć się w stosowne dostępy w postaci adresu serwera ftp, którym często jest adres strony (jednak są wyjątki), loginu – czyli nazwy użytkownika, oraz hasła dostępowego. Dostęp do serwera możliwy jest z poziomu okna Exploatora Windows (ponieważ jedynie ten system będzie omawiany), lub poprzez program do obsługi protokołu FTP. Jednym z najpopularniejszych i darmowych programów do obsługi FTP (który działa na Windows oraz Linux) jest FileZilla, który gorąco polecam ze względu na prostotę, możliwość zapisywania danych, i wyboru sposobu dostępu do serwera ponieważ z serwerem FTP możemy łączyć się na dwa sposoby, pierwszy to standardowy, drugi szyfrowany: FTP i SFTP.

Po uzyskaniu dostępu do serwera i wyświetleniu listy plików i folderów, należy wszystkie pliki znajdujące się w katalogu na który skierowana jest domena (czyli adres naszej strony) skopiować i zabezpieczyć, najlepiej programem do archiwizacji plików do formatu ZIP. Po wykonaniu tej czynności możemy być pewni iż nasza strona w zakresie plików jest już bezpieczna.

Kopia bazy danych SQL

Kolejnym etapem wykonywania kopii bezpieczeństwa strony, w przypadku posiadania systemu CMS, lub podłączonej do strony bazy danych jest wykonanie jej kopii. Kopię bazy wykonujemy poprzez program do obsługi bazy danych, który to jest dostępny w każdej firmie świadczącej usługi hostingowe i nazywa się PHPMyAdmin. Tutaj podobnie jak w przypadku kopii plików należy posiadać dane dostępowe w postaci nazwy hosta (tutaj zwykle jest to localhost, lub inna nazwa którą wskazał dostawca usługi hostingowej), loginu – czyli nazwy użytkownika który posiada uprawnienia dostępowe do bazy danych, hasła dostępowego, oraz nazwy bazy danych (nie jest ona jednak często wymagana). Po uzyskaniu dostępu należy wykonać zrzut bazy danych do pliku, najlepiej w formie tar.gz lub zip, aby wielkość bazy została skutecznie zmniejszona i możliwe będzie jej szybsze pobranie na nasz dysk.

Kiedy dysponujemy już kopią plików i bazy danych, możemy uznać iż kopia zapasowa strony internetowej została wykonana.

Prosta kopia zapasowa strony internetowej

Otwarto źródłowe systemy CMS posiadają rozszeżenia które znacząco upraszczają proces wykonywania kopii bezpieczeństwa. Bazując na systemie CMS, który stosujemy najczęściej czyli Joomla wskazać należy komponent o nazwie Akeeba Backup, umożliwia on wykonanie pełnej kopii bezpieczeństwa strony czyli plików oraz bazy danych, osadzenie instalatora, który ułatwi proces przywrócenia kopii na serwer oraz zamknięciu całości w pliku archiwum np. zip. Narzędzie to jest dostępne również dla CMS WordPress i stron innych.

Narzędzie to sprowadza się do wykonania trzech kliknięć w większości na przycisk Backup, lub Wykonaj Kopię, po zakończeniu procesu mamy możliwość pobranai całej paczki na nasz komputer.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym kontem YouTube, gdzie znajdą Państwo ogólny zarys funkcjonowania narzędzia.

Uwaga: Nie odpowiadamy za źle przeprowadzoną procedurę wykonywania kopii bezpieczeństwa, jeżeli nie czujesz się na siłach, zachęcamy do kontaktu w celu zlecenia tego typu usługi.