Strona Internetowa na własnym serwerze

Potrzeba matką wynalazku, i w tym wypadku potrzebą może być domowy serwer, który doskonale sprawdza się w roli magazynu danych, kopii bezpieczeństwa, domowego centrum multimedialnego czy też… serwera stron internetowych.

Wielu producentów oferuje dzisiaj niedrogie i wydajne serwery typu NAS które oferują więcej niż było to w założeniu tego urządzenia.

Własny serwer stron internetowych w domu lub firmie

Obecnie dostępne serwery NAS ze średniej półki oferują możliwość instalacji serwera www, oraz serwera MySQL, oba rozwiązania umożliwiają instalację dowolnego CMS na naszym małym serwerze, w połączeniu z zewnętrznym stałym IP strona internetowa może znajdować się u nas i to my pełnimy rolę administratora. Oczywiście urządzenia te umożliwiają również postawienie serwera poczty.

Własny serwer rozwiązaniem dla RODO

Posiadając własny serwer w naszym budynku jesteśmy administratorem, oraz mamy pełną kontrolę nad przechowywanymi danymi, dodatkowo odpowiednio dobrane urządzenie oferuje możliwość zaszyfrowania danych, co podnosi bezpieczeństwo jak również jest spełnieniem jednego z wymogów RODO. Oczywiście, aby nasze dane były w pełni bezpieczne konieczne jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa, dlatego podczas zakupu powinniśmy kierować się również możliwością tworzenie kopii bezpieczeństwa bezpośrednio na urządzeniu, doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku okaże się macierz RAID, która w trybie mirroring, kiedy posiadamy dwa dyski twarde zapisuje na jednym z nich dane, natomiast na drugim dysku tworzy dokładną kopię, tym samym nasze dane są bezpieczniejsze niż w konwencjonalny rozwiązaniu jednodyskowym.

Tworząc strony internetowe stawiamy na wydajność

Urządzenia typu NAS, nie oferują zawrotnych mocy obliczeniowych, najczęściej sprzęt ze średniej półki posiada procesor dwu rdzeniowy oraz od 512 MB do 2 GB Ram, czy zatem ta wydajność sprawdzi się w roli serwera ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zweryfikować jak duże obciążenie występuje na serwerze na którym obecnie znajduje się nasza strona, jak dużo odwiedzin występuje w ciągu jednego dnia. W przypadku małych firm, gdzie strona internetowa pełni jedynie rolę wizytówki okazać się może iż rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w roli małego serwera stron internetowych. Zadowalająca wydajność oraz dostęp do podstawowych możliwości jak tworzenie baz danych instalacja CMS takich jak Joomla, WordPress czy innych będzie wystarczającym rozwiązaniem dla nas.

Strona www szyfrowanaa www szyfrowana

Oczywiście dopełnieniem bezpieczeństwa i spełnieniem wymogów określonych w RODO jest posiadanie szyfrowanego połączenia pomiędzy serwerem a klientem, oznacza to nic innego jak posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL, który szyfruje wszystkie przesyłane dane między nami czyli odbiorcą treści na stronie internetowejie internetowej, a serwerem na którym to nasza strona wwwstrona www się znajduje. Większość średnio półkowych rozwiązań, jak i droższych posiada możliwość instalacji odpowiedniego certyfikatu SSL, co więcej umożliwia zakupienie go na stronie producenta i instalację w prosty sposób.

Obsługa i dostęp do serwera

Nasz serwer NAS oczywiście umożliwia zarządzenie nim, odbywa się to najczęściej na kilka sposobów, jednak najpełniejszym jest dostęp do serwera poprzez przeglądarkę gdzie otrzymujemy wizualnie narzędzie przypominające system operacyjny, jest to między innymi pasek stanu lub podobny, okna wyświetlające możliwe opcji, ikony plików i programów, menadżer plików itp. Dostęp możliwy jest lokalnie lub zdalnie zależnie od konfiguracji naszej sieci, w postaci estetycznego interfejsu czy też poprzez SSH, który daje dostęp do terminala poleceń.

Zalety posiadania własnego serwera:
  • Szybszy dostęp do dany w sieci lokalnej
  • Dostęp do danych bez dostępu do Internetu
  • Dostęp do danych z wielu komputerów
  • Możliwość tworzenia kont o określonych sposobach dostępu
  • Możliwość stworzenia serwera www, poczty, bazy danych, serwera plików i multimediów
  • Bezpieczeństwo danych w trybie mirroring
Wady posiadania własnego serwera:
  • Konieczność administrowania, a tym samym posiadania wiedzy lub osoby wyznaczonej do tego zadania
  • Narażenie się na ataki z sieci w przypadku serwera www lub poczty który widnieje w sieci
  • Konieczność posiadania stałego adresu IP oraz szybkiego połączenia z siecią Internetowa

Powyższe wady i zalety to jedynie elementy które dla mnie okazują się być istotne, jednak zapewne wielu z was dostrzega więcej punktów na obu listach, oczywiście zależne jest to też od zaawansowania urządzenia jak i jego funkcji w sieci.

Dla kogo jest serwer NAS

Moim zdaniem serwer NAS jest przeznaczony przede wszystkim dla domów, gdzie ważne jest archiwizowanie danych i dostęp do nich przez wszystkich członków rodziny, ale przede wszystkim dla małych firm, które centralizują swoje dane, umożliwiając w różnym stopniu dostęp do nich dla pracowników oraz cenią sobie bezpieczeństwo swoich danych.