Ile kosztuje domena

Planując uruchomienie strony internetowej, podstawowe pytanie, które się pojawia to, ile kosztuje domena internetowa. Ten podstawowy adres to kluczowy wydatek, z którym musisz liczyć się na przestrzeni wielu lat.

Koszt domeny internetowej dzieli się na dwa elementy:

  1. Rejestracja domeny internetowej
  2. Odnowienie domeny internetowej

Przy zakupie domeny internetowej warto brać obie wartości pod uwagę, ponieważ przy odnowieniu można bardzo nieprzyjemnie się zaskoczyć.

Spis treści

Ile kosztuje domena internetowa

Podstawowy koszt domeny internetowej, który powinien interesować każdego to koszt jej odnowienia. Rejestracja domeny najczęściej jest kwotą bardzo promocyjną, dlatego nie wpływa znacząco na nasz budżet, jednak jej odnowienie jest kluczowe dla jej „eksploatacji”.

Ile kosztuje rejestracja domeny internetowej

Pierwszy koszt dotyczący domeny internetowej to opłata za jej rejestrację. Wiele firm oferuje rejestrację domeny za przysłowiową złotówkę, jednak warto dopłacić kilka złotych ze względu na późniejsze opłaty.

Firmy rejestrujące domenę za złotówkę lub symboliczną kwotę bardzo często nie pozwalają na przeniesienie domeny po pierwszym roku jej użytkowania, aby zagwarantować sobie, iż klient odnowi ją i zrekompensuje poniesione koszty związane z rejestracją.

Najpopularniejsze domeny z końcówkami PL, COM podczas rejestracji kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Koszt rejestracji domeny zależny jest w dużej mierze również od końcówki. Domeny z nietypowymi i co za tym idzie niepopularnymi końcówkami, będą dużo tańsze od tych, których końcówki są pożądane przez klientów.

Decydując się na rejestrację firmy w Polsce, klient będzie w pierwszej kolejności brał pod uwagę domenę z końcówką PL lub COM. Jeżeli jednak rozważa branżę np. erotyczną, rejestracja tej domeny może już kosztować kilkaset złotych.

Ile kosztuje utrzymanie domeny internetowej

Jak wspomniałem na wstępie, najważniejszym kosztem domeny nie jest jej rejestracja, a koszt jej odnowienia. Wiele firm, które oferują domeny w atrakcyjnej kwocie, podczas odnowienia oczekują nierzadko kwoty dwukrotnie wyższej niż konkurencja.

Warto zatem zwrócić uwagę na koszt odnowienia domeny. Dla przykładu domena z końcówką PL może kosztować podczas odnowienia od 55 zł za rok do nawet 123 zł rocznie. W skali roku nie są to duże kwoty, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż domena pozostanie do końca działalności firmy, którą prowadzimy, oszczędności na przestrzeni lat mogą być spore.

Wartość domeny internetowej

Na zakończenie warto wspomnieć, iż jednym z podstawowych dóbr firmy jest jej nazwa, a co za tym idzie adres internetowy, czyli domena. Warto zadbać o to, aby domena była odnawiana i bezpieczna, ponieważ jej utrata może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy, a odzyskanie domeny może kosztować od kilku do kilkuset tysięcy złotych lub dolarów w zależności w czyje ręce wpadnie.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie rejestracji domeny internetowej, zachęcam do kontaktu.