Jak odzyskać konto na Facebook po włamaniu?

Ktoś włamał się na Twoje konto Facebook? Dowiedz się, co możesz zrobić, aby odzyskać dostęp do swojego konta, oraz jak uchronić się przed włamaniem na Facebook w przyszłości. Odzyskiwanie dostępu do Facebook i zabezpieczanie.

Jak odzyskać konto na Facebook po włamaniu?

Stało się! Próbujesz zalogować się do Facebook lub uruchomiłeś aplikację na telefonie, która straciła dostęp do konta. Co teraz? Przed tymi pytaniami staje codziennie wiele osób. Część jest sama sobie winna, część natomiast stała się bogu ducha winnymi ofiarami ataku.

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, dotyczącymi włamań na konto Facebook oraz informacjami jak temu zapobiegać:

 • Po czym poznać, że ktoś się włamał?
 • Poinformuj znajomych – informacja na tablicy
 • Zmiana hasła to podstawa
 • Wylogowanie wszystkich urządzeń
 • Weryfikacja dwuetapowa
 • Zaufane osoby w Facebook
 • Kontakt ze wsparciem Facebook
 • Po co się włamują na Facebook?

Po czym poznać, że ktoś się włamał?

Można mówić o dużym szczęściu w nieszczęściu, jeżeli o włamaniu dowiemy się od razu. Logując się na konto Facebook otrzymujemy informację, która wskazuje, iż Twoje hasło jest nieaktualne i próbujesz wpisać stare hasło.

Jest to wbrew pozorom dobra informacja, ponieważ już wiesz, że ktoś przejął Twoje konto, natomiast odzyskanie do niego dostępu do kilka chwil, o ile odpowiednio je zabezpieczyłeś.

Istnieją włamania, o których nie masz pojęcia. Ktoś zalogował się na Twoje konto i może je zacząć wykorzystywać w celach, o których efektach dowiesz się dopiero po pewnym czasie. Warto zatem śledzić swoją aktywność na Facebooku, poprzez systematyczne weryfikowanie skąd się logujesz, oraz jakie urządzenie uzyskało dostęp do Twojego konta.

Jedno i drugie włamanie da się zweryfikować oraz można się przed nimi chronić w dość prosty sposób.

odzyskiwanie konta facebook po wlamaniu kroki

Poinformuj znajomych – informacja na tablicy

Najczęściej konta na Facebook przejmowane są do oszustw. Jeżeli nie możesz zalogować się do swojego konta i masz problem z odzyskaniem dostępu, poproś znajomego, aby umieścił informację o tym zdarzeniu na Twojej tablicy.

Jeżeli włamywacz przejął konto, aby wyłudzić od Twoich znajomych pieniądze w Twoim imieniu, część z nich widząc ten komunikat upewni się nim wykona jakieś działania.

WAŻNE! Za każdym razem, kiedy Twój znajomy prosi Cię o pomoc finansową, pożyczkę itp. poprzez Facebook lub inny komunikator, zadzwoń do niego i upewnij się.

Zatem wykaż się refleksem i opanowaniem i nie zapomnij ostrzec innych. Uchronisz również siebie przed przykrymi wizytami na policji, ponieważ część ludzi może nie uwierzyć we włamanie i pozwać cię!

Zmiana hasła to podstawa

Jeżeli udało Ci się odzyskać dostęp do konta poprzez formularz odzyskiwania to zmień czym prędzej hasło. Zmiana hasła jest koniecznością, dobrze też wykonać tę czynność na kontach mailowych, ponieważ mogły również zostać przejęte.

Odzyskanie dostępu możliwe będzie poprzez jednorazowy kod przesłany:

 • Na telefon.
 • Na Mail.
 • Aplikację Autoryzującą.

Wylogowanie wszystkich urządzeń

Facebook po zmianie hasła wyświetla komunikat o możliwości wylogowania Cię ze wszystkich aktywnych urządzeń, zrób to! Jeżeli zmienisz hasło, włamywacz w dalszym ciągu może pozostawać zalogowany. Wykonanie tej czynności spowoduje wylogowanie wszystkich niepożądanych osób, Ty natomiast weryfikuj jakie urządzenia uzyskują dostęp.

Weryfikacja dwuetapowa

Portal Facebook umożliwia odpowiednie zabezpieczenie konta przed ewentualnymi próbami włamań. Najlepszą dostępną opcją jest weryfikacja dwuetapowa lub inaczej zarwana dwuskładnikowa. Do jej działania będzie niezbędne dodanie do konta następujących danych:

 • Numeru telefonu
 • Adresu e-mail
 • Aplikacja autoryzująca
 • Zaufane osoby

Jeżeli aktywujesz weryfikację dwuetapową, podczas logowania się na nowym urządzeniu lub z innej lokalizacji, zostaniesz poproszony o podanie kodu.

Uchroni cię to przed osobami, które uzyskały dostęp do Twoich danych dostępowych (posiadają Twój login oraz hasło).

Dodatkowo aplikacja na telefon Facebook, informuje o każdej aktywności podczas logowania i pozwala zatwierdzić nowe logowaniu lub je zablokować.

W przypadku weryfikacji dwuetapowej otrzymasz kod SMS-em, mailem lub wpiszesz kod z aplikacji autoryzującej. Zagadnienie weryfikacji dwuetapowej zostało szerzej opisane tutaj.

Zaufane osoby w Facebook

Ciekawą opcją jest możliwość dodania osób zaufanych, to właśnie te osoby będą mogły przesłać Ci specjalny kod w razie problemów z dostępem do konta. Obecnie możliwe jest dodanie od 3 do 5 osób zaufanych, niestety w moim wypadku nie było możliwe dodanie jednej osoby, a szkoda. Niemniej jednak w sytuacjach awaryjnych, każda dodatkowa możliwość może okazać się kluczowa.

Kontakt ze wsparciem Facebook

Celowo ta opcja znalazła się niemal na końcu artykułu. W każdej sytuacji możliwe jest skontaktowanie się ze wsparciem technicznym Facebook, niestety z czasem reakcji bywa różnie, natomiast w przypadku kont prywatnych, niekorzystających z płatnych usług Facebook, reakcji może nie być wcale. Dlatego tonący brzytwy się chwyta i można spróbować skontaktować się z Facebook, jeżeli wszystkie inne opcje zawiodły. Niemniej jednak byłbym raczej sceptycznie nastawiony, choć może w przyszłości się to zmieni, oby nie na gorsze.

Po co się włamują na Facebook

Dla zakończenia pozwolę sobie napisać kilka punktów, w których przedstawię, w jakim celu przejmowane są konta na Facebook, przynajmniej z mojego doświadczenia:

 • Wyłudzenia i oszustwa finansowe – rozsyłanie wiadomości z prośbami o pomoc finansową lub przesyłanie linków, które mogą powodować konsekwencje finansowe.
 • Przejmowanie fanpage – prowadzisz ciekawy fanpage z dużą ilością obserwujących, pilnuj go!
 • Płatne reklamy Facebook – włamywacz często aktywuje na Twoim koncie kampanię reklamową, najczęściej wykorzystując kradzioną kartę kredytową.
 • Piramida finansowa – pseudo oferty pracy, które są rozsyłane z Twojego konta.
 • Zapewne znajdą się tutaj też inne powody, chętnie je poznam i zachęcam do ich publikacji na moim Facebook, aby chronić innych.