Gdzie kupić domenę dla strony internetowej w 2023

Planujesz stworzenie własnej strony internetowej, dowiedz się jak i gdzie kupić domenę dla strony internetowej w 2023 roku. 

Jak i gdzie kupić domenę dla strony internetowej w 2023

Rejestracja domeny internetowej

Gdzie kupić domenę internetową


Zakup domeny internetowej w 2023 roku nie stanowi większego wyzwania pod względem trudności, jednak wybranie odpowiedniej oferty już może nastręczyć nielada problemów. Mnogość ofert rejestratorów domen jest przytłaczająca. Posiadamy nasze lokalne firmy, które szczycą się wieloletnim doświadczeniem i stabilnością na rynku, ale również mamy dostęp do ofert wielu firm zagranicznych.

Na początek warto zwrócić uwagę na fakt iż de fakto nie można kupić domenę internetową. Domena internetowa jest rejestrowana przez pośrednika na nasze dane oraz na określony czas. Nie jest to dobro nadane nam raz na zawsze, oraz nie jest ona fizycznym produktem, który możemy wyjąć z pudełka i schować w odmętach i czeluściach naszej firmy dla jej ochrony.

Jak i gdzie kupić domenę dla strony internetowej w 2023

Na początek warto zwrócić uwagę na zagadnienie, jak kupować domenę dla strony internetowej, czyli jak dokonać rejestracji domeny w internecie. 

Zakup domeny jest dość prostą sprawą, w pierwszej kolejności wybieramy firmę w której chcemy zarejestrować naszą domenę. Większość firm pośredniczących w procesie rejestracji domen internetowych posiada uproszczony system wyszukiwania i weryfikacji dostępności domeny internetowej. Po wejściu na stronę firmy rejestrującej domeny, najczęściej naszym oczom ukaże się dość dużej wielkości pole wyszukiwania. Pole wyszukiwania umożliwia weryfikację domeny pod kątem jej dostępności, czyli sprawdzenia czy już inna osoba nie dokonała rejestracji tego adresu. 

Jak zarejestrować domenę internetową

Wybraliśmy nasz adres internetowy, dla naszej nowej strony www. Wchodzimy zatem na stronę firmy zajmującej się rejestracją domen internetowych. W polu wyszukiwania wpisujemy interesujący nas adres i rozpoczynamy proces rejestracji.

W odpowiedzi otrzymamy informację dotyczącą dostępności domeny oraz alternatywnych adresów. W przypadku braku dostępności domeny możemy w ten sposób szybko zdecydować się na podobny adres. Oczywiście podpowiedzi najczęściej dotyczą końcówki, kiedy szukamy domeny z końcówką PL, otrzymujemy sugestię tego samego adresu z innymi końcówkami np. com, com.pl i inne.

Proces rejestracji po uzyskaniu informacji o dostępności adresu internetowego przebiega dość prosto. Przechodzimy po wybraniu domeny do formularza zakupu, jaki widzimy w większości sklepów internetowych. Różnica pojawia się w kilku krokach:

  • Podanie danych osoby rejestrującej domenę – ważne jest, aby wskazać właściwe i prawidłowe dane, ponieważ w części firm proces wydania danych umożliwiających przeniesienie wiąże się z poprawnym wskazaniem danych abonenta.
  • Wskazanie serwera docelowego (DNS) – jeżeli nasza domena będzie kierować na serwer u innego operatora, czyli do innej firmy niż ta w której dokonujemy rejestracji, musimy podać dane konieczne do jej skierowania na właściwy serwer, czyli adresy DNS.

Pozostałe etapy zamówienia wiążą się z założeniem konta, oraz płatnością, którą realizujemy w sposób wskazany u danego rejestratora.

Gdzie kupić domenę internetową

Wybór odpowiedniej firmy, która w naszym imieniu zarejestruje domenę może wydawać się prosty, jednak tak nie jest. Firmy rejestrujące domeny internetowe prześcigają się w ofertach, najczęściej promocyjnych. Warto zwrócić jednak uwagę na to co będzie działo się po zakończeniu promocji, jaki będzie koszt odnowienia domeny internetowej.

Szukając domeny internetowej możemy spotkać się z ofertami wiodących na rynku firm, które oferują domenę za przysłowiową złotówkę. Nie dajmy się jednak zwieść tej kuszącej ofercie, ponieważ nic w życiu nie otrzymujemy za darmo, tylko czasem nie znamy faktycznej ceny.

W przypadku rejestracji domeny internetowej, koszt początkowy najczęściej jest niższy niż jej odnowienie, jednak zwykle wacha się w przedziale kilkunastu złotych. W przypadku rażąco niskiej ceny rejestracji, warto zbadać wszystkie koszty. Zatem zwracajmy uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • koszt rejestracji domeny internetowej
  • koszt odnowienia domeny w kolejnych latach
  • łatwość uzyskania kodu umożliwiającego przeniesienie domeny do innego operatora
  • warunki na których możemy takie przeniesienie wykonać, i po jakim czasie

Odnowienie domeny internetowej ile kosztuje

Najważniejszym kosztem domeny internetowej jest nie jej zakup, a odnowienie w późniejszych latach. Ponieważ możemy zapłacić za rejestrację domeny złotówkę, jednak koszt jej odnowienia może być nawet trzykrotnie wyższy niż u innych rejestratorów. 

Warto sprawdzić cennik domen przed rozpoczęciem rejestracji domeny, aby upewnić się, że nie spotka nas niemiła niespodzianka. W momencie odnowienia usługi rachunek może okazać się dużo wyższy niż tego oczekiwaliśmy. 

Poza kosztami należy zweryfikować warunki dotyczące możliwości przeniesienia domeny internetowej do innego operatora. Bardzo często dokonując promocyjnej rejestracji domeny za złotówkę, jesteśmy związani z firmą rejestrującą adres internetowy na dwa lata. Wynika to z prostej zależności, tanio rejestrujesz domenę, jednak aby wyjść na swoje musisz ją u nas odnowić minimum raz. 

Jak przenieść domenę internetową do innej firmy

Proces przenoszenia domeny do innej firmy nie jest szczególnie skomplikowany. Sprowadza się do zamówienia domeny, gdzie w trakcie tego procesu wskazujemy, iż jesteśmy jej właścicielami. Potwierdzenie własności domeny i możliwości jej przeniesienia dokonywane jest poprzez podanie klucza Authinfo.

W przypadku firm wiodących prym na polskim rynku, popularną praktyką jest w mojej ocenie utrudnianie tego procesu. Objawia się ono na przykład koniecznością wydruku specjalnego formularza, wypełnieniem i opieczętowaniem go, następnie zeskanowaniem i przesłaniem. Jest to duży krok na przód, ponieważ jeszcze kilka lat temu, konieczne było przesyłanie takiego wniosku pocztą tradycyjną. Wydłużało to proces uzyskania klucza Authinfo, a niejednokrotnie uniemożliwiało przeprowadzenie procesu przed upływem okresu rozliczeniowego.

Większość firm, która szanuje swoich klientów, umożliwia uzyskanie tego klucza w najczęściej dwóch prostych krokach. Panel klienta najczęściej jest zabezpieczony dwustopniową weryfikacją, dlatego proces uzyskania klucza Authinfo powinien być maksymalnie uproszczony. 

Obecnie jeżeli rozważnie wybierzemy firmę, proces przenoszenia odbędzie się bez większych kosztów i trudności.

Wsparcie techniczne przy domenie internetowej

Wbrew pozorom wsparcie techniczne jest równie istotne dla domeny internetowej, jak ma to miejsce w przypadku innych usług. Zdarza się iż system który zarządza naszą domeną spotka się z awarią lub problemem, który może rozwiązać jedynie konsultant lub technik wsparcia technicznego. Ważne jest, aby firma świadczyła wsparcie techniczne na wystarczającym poziomie, który umożliwi szybką reakcję i bezproblemowe rozwiązanie uporczywej dla nas sytuacji.

Podsumowując jak i gdzie kupić domenę internetową

Decydując się na rejestrację domeny internetowej należy brać pod uwagę wszystkie czynniki wskazane w tym właśnie materiale. Aby ułatwić proces decyzji przekażę swoje sugestię gdzie w 2023 roku warto w mojej ocenie nabyć domenę internetową:

  • OVH – tanie w zakupie i odnowieniu domeny internetowe, z prostym procesem uzyskiwania klucza Authinfo, oraz dobrą dwustopniową weryfikacją przy logowaniu do konta. Minusem jest wsparcie techniczne, które sprawy proste rozwiązuje od ręki, jednak w przypadku wystąpienia większego problemu, gdzie możemy się w skrajnej sytuacji spotkać z brakiem pomocy czego sam doświadczyłem (jednak domeny mimo wszystko tam właśnie kupuje)
  • Hitme – tanie w zakupie i odnowieniu domeny internetowe, dobre i szybkie wsparcie techniczne, oraz dobra oferta usług hostingowych, co daje połączenie warte uwagi
  • W przypadku pozostałych firm, w tym wiodących na rynku, warto bardzo dokładnie weryfikować ich ofertę w tym właśnie zakresie