5 rzeczy, które musisz wiedzieć o zdjęciach na stronę internetową

Pobieranie zdjęć z Internetu wiąże się z ryzykiem. Dowiedz się jak pobierać legalne i darmowe zdjęcia z Internetu oraz gdzie można kupić zdjęcia płatne.

Co musisz wiedzieć o zdjęciach z Internetu

Potrzebujesz zdjęcia do swojego projektu w Internecie? Chcesz umieścić ciekawą grafikę na swojej stronie internetowej lub na blogu. Dowiedz się, jakie są rodzaje zdjęć w Internecie oraz co należy wiedzieć o licencjach i prawach autorskich.

Uchronisz się przed konsekwencjami prawnymi!

Zdjęcia stockowe – czym są zdjęcia płatne

Najważniejszym i najpopularniejszym rodzajem zdjęć dostępnych w Internecie są tzw. stocki, czyli płatne zdjęcia i grafiki, które możesz kupić na podstawie odpowiedniej licencji.

Zdjęcia stockowe są chętnie wybierane przez webmasterów lub projektantów graficznych, zarówno przy tworzeniu stron internetowych, jak również projektów graficznych do reklamy internetowej i poligrafii.

Kupując zdjęcia na wyspecjalizowanych stronach www, masz gwarancję pewności pochodzenia zdjęcia, oraz pełen wgląd w licencję, na jakiej to zdjęcie może być wykorzystywane. Warto zadbać o właściwe źródło zdjęć, aby uniknąć problemów zw. z roszczeniami autorów lub firm specjalizujących się w wyszukiwaniu bezprawnie wykorzystywanych zdjęć. Obecnie najpopularniejsze strony z płatnymi zdjęciami i grafiką to Shutterstock, Adobe Stock.

zdjecia stockowe mozna kupic na shutterstock

Czy mogę pobierać zdjęcia z Google

Często spotykam osoby, które nieświadomie pobierają zdjęcia za pośrednictwem wyszukiwarki Google. To takie proste, wpisujesz frazę, wybierasz Google grafika i już. Otóż nie!

WAŻNE: Kopiowanie i rozpowszechnianie lub wykorzystywanie zdjęć bez odpowiedniej licencji lub zgody autora, w najlepszym razie grozi konsekwencjami finansowymi, w najgorszym nawet postępowaniem sądowym.

Wyszukiwarka Google informuje, iż dana grafika może być chroniona prawem autorskim. Warto przed pobraniem zdjęcia i umieszczeniem go na swojej stronie internetowej, sprawdzić jego pochodzenie, oraz upewnić się, że jest ono dostępne za darmo, w przeciwnym razie musimy liczyć się z konsekwencjami.

Darmowe zdjęcia na stronę internetową

Co zatem mogę zrobić, jeżeli potrzebuje zdjęcie do swojej strony, lub reklamy, ale nie dysponuje odpowiednim budżetem? Sporo osób w sieci napisze zapewne, aby najpierw takowy budżet zdobyć. Jednak jest inne rozwiązanie!

W sieci znaleźć można strony Internetowe, które dostarczają darmowych zdjęć oraz grafik. Przed pobraniem należy jednak zapoznać się z licencją danego zdjęcia, ponieważ może ono nie uwzględniać tego, do czego właśnie chcemy go użyć.

Przykładem stron z darmową grafiką jest unsplash, pixabay, oraz freepik. Strony te publikują zdjęcia, które możemy zamieszczać na stronach internetowych, lub w kampaniach reklamowych, jednak nie wszystkie dostępne tam materiały dają taką możliwość.

Przed użyciem zdjęcia, sprawdź koniecznie licencję! Najbezpieczniejsze są zdjęcia, które można wykorzystywać do celów komercyjnych. Oznacza to, że są dostępne również dla firm i można z ich pomocą tworzyć materiały, które służą zarobkowaniu.

darmowe zdjecia do strony www znajdziesz w internecie

Własne zdjęcia

Nie ma nic lepszego w tworzeniu strony internetowej niż publikacja własnych zdjęć. Te jednak winny być wykonane w sposób profesjonalny lub przynajmniej pół profesjonalny. Obecne telefony komórkowe przy odrobinie dobrego światła potrafią stworzyć zdjęcie, które zawstydzi nie jedną lustrzankę. Warto zatem rozważyć wykonanie własnych zdjęć, które będą indywidualne, a co za tym idzie jedyne w swoim rodzaju.

Oczywiście, jeżeli planujemy stworzenie strony internetowej dla firmy, kampanii reklamowej, lub sklepu internetowego, musimy rozważyć pomoc fotografa. Właściwej jakości zdjęcia potrafią przykuć uwagę i zwiększyć nasz zysk.

Metadane w zdjęciach

Każde zdjęcie posiada ukryte informację dotyczące autora, lokalizacji, a nawet sprzętu, jakim zostało wykonane. To właśnie te dane są podstawową formą rozpoznawania zdjęcia w sieci, które jest naszego autorstwa, jednak zostało nam skradzione.

Pamiętaj! Metadane w zdjęciu można skasować i edytować, dlatego nie należy polegać na nich w 100%, jednak warto umieścić swoje informacje dot. między innymi praw autorskich.

Warto zatem zadbać o odpowiednie źródło zdjęć do naszych projektów. Pozwoli to na spokojny sen, bez obaw o konsekwencje prawne wynikające z naruszenia cudzych praw autorskich lub licencji.