WordPress vs Joomla – porównanie popularnych CMS w 7 punktach

System CMS umożliwia zarządzanie treścią na stronie, bez konieczności kodowania tych elementów. Obecnie istnieje wiele systemów CMS, jednak najpopularniejszy jest WordPress. Czy jest on tak dobry, jak mówią?

Karkołomnym wyzwaniem jest porównywanie dwóch popularnych systemów CMS, ponieważ zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy jednego z rozwiązań. Tym samym mam świadomość, że moje doświadczenia, które przedstawię w formie porównania zirytują jednych i drugich. Porównam zatem możliwości podstawowych CMS, bez zainstalowanych dodatków.

Porównanie WordPress i Joomla w 7 punktach – systemy CMS

  • Licencja WordPress i Joomla
  • Możliwości personalizacji wyglądu
  • Funkcje wpływające na SEO
  • Przeznaczenie – do czego miało być, a do czego jest
  • Zabezpieczenia – który system bezpieczniejszy
  • Wielu użytkowników
  • Sklep internetowy
  • Podsumowanie

Licencja WordPress i Joomla

Zarówno WordPress jak i Joomla rozpowszechniane są według zasad licencji Open Source. Licencja typu OpenSource zwana też po polsku otwarto źródłową, określa, iż oprogramowanie które udostępniamy, jest rozpowszechniane za darmo.

Każdy, kto zechce może pobrać program na licencji OpenSource i wykorzystywać go jak zechce, zarówno w celach domowych, oraz komercyjnych (czyli zarobkowych). Oczywiście jest haczyk, jeżeli wprowadzamy modyfikację w kodzie źródłowym, mamy obowiązek udostępnić ten kod publicznie i nieodpłatnie społeczności. Niejako rozszerzenia i komponenty lub też pluginy i widgety w obu systemach są pewnego rodzaju wytrychami, ponieważ zwiększają funkcjonalność systemu, ale nie wpływają bezpośrednio na jego kod, tym samym są wyjątkiem od tej reguły. Podobnie sytuacja ma się w kontekście templatek i szablonów, czyli wyglądu strony, który również nie ingeruje w kod.

Zatem oba systemy WordPress i Joomla są darmowe, na licencji open source.

Wniosek: tutaj mamy remis

Możliwości personalizacji wyglądu

Jeden i drugi CMS posiadają własne nazewnictwo w kwestii zakodowanych wyglądów strony tj. layoutu. Joomla posiada templatki natomiast WordPress szablony (themes) – ich działanie jednak sprowadza się do tego samego.

Zarówno w jednym i drugim możemy przygotować wygląd strony internetowej, sposób wyświetlenia menu, oraz elementów strony, i zawrzeć go w postaci paczki, która będzie obsługiwana przez dany CMS. Możliwa zatem jest szybka zmiana wyglądu zarówno w Joomla i WordPress.

Wniosek: tutaj ponownie remis

Funkcje wpływające na SEO

Inaczej ma się sytuacja w kwestii SEO, ponieważ podstawą w zakresie SEO są metadane, czyli: metatile i metadescription (meta tytuł i meta opis), oraz sama treść. Nie wyobrażam, sobie jednak dobrego SEO bez tych dwóch podstawowych elementów.

Najbardziej więc będzie pożądana możliwość ich swobodnej edycji w każdym możliwym elemencie. W przypadku WordPress niestety edycja tych danych jest możliwa jedynie po zainstalowaniu dodatku, Joomla natomiast umożliwia edycję metadanych we: wpisach, stronach, pozycji menu, oraz modułach.

Oba systemy nie posiadają możliwości generowania mapy strony (bez dodatku).

Joomla posiada natomiast możliwość włączenia kompresji strony i pamięci podręcznej.

Oczywiście oba systemy po zainstalowaniu dodatków są zbliżone do siebie i mają niemal identyczne możliwości, jednak bez nich, niestety już tak różowo nie jest.

Wniosek: Tę konkurencję wygrywa Joomla.

Przeznaczenie – do czego miało być, a do czego jest

Tutaj najprościej będzie rozpocząć od WordPress. Założeniem tego CMS był system do publikacji blogów. Jego konstrukcja umożliwia tworzenie kategorii oraz wpisów, segregowania według dat oraz dodawanie tagów.

Zatem sam WordPress nie miał być CMS-em jako takim, a systemem to tworzenia i zarządzania blogiem. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż można założyć blog wprost w WordPress na ich portalu.

Joomla natomiast miała być czymś więcej. System ten posiada podobnie jak WordPress możliwość tworzenia wpisów (w tym wypadku artykułów), tworzenia kategorii i tagów. Zatem wszystko to, czym dysponuje WordPress.

Jednak w przeciwieństwie do tego pierwszego w Joomla mamy możliwość zarządzania użytkownikami, zaawansowane możliwości z zakresu konfiguracji menu. Same artykuły i kategorie również posiadają zdecydowanie więcej możliwości. Przystosowany jest już na start do obsługi wielojęzyczności, umieszczania reklam, oraz tworzenia kontaktów. Umożliwia rejestrowanie różnego typu użytkowników, przez co mamy możliwość określenia docelowej grupy odbiorców (udostępniania części treści jedynie dla użytkowników zarejestrowanych).

Jeżeli miałbym wskazać czym Joomla maiałabyć w założeniu bazując na jej możliwościach, to odpowiedziałbym, że CMS-em to tworzenia rozległych portali informacyjnych.

Wniosek: Jeżeli zależy ci na blogu wybierz WordPress, natomiast jeżeli chcesz osiągnąć więcej to wybierz system Joomla.

Zabezpieczenia – który system bezpieczniejszy

Do niedawna większość użytkowników wskazywała CMS WordPress jako bezpieczniejsze rozwiązanie, natomiast Joomla jako system podatny na włamania i dziurawy.

Obecnie uważam, że poziom zabezpieczeń obu systemów jest podobny. Uwzględniając natomiast produkt podstawowy, Joomla ma dodatkowe zabezpieczenia.

Częstotliwość aktualizacji jest bardzo zbliżona, ponieważ nie ma miesiąca, w którym zarówno WordPress jak i Joomla nie otrzymałyby aktualizacji, w tym właśnie zabezpieczeń.

WordPress w przeciwieństwie do Joomla jest automatycznie aktualizowany na większości serwerach (hostingach). Joomla natomiast wymaga ręcznej ingerencji użytkownika (spotkałem się z firmami hostingowymi automatycznie aktualizującymi Joomla, jednak są one nieliczne).

Mawia się, iż cały system jest tak bezpieczny, jak najsłabszy jego element. Omawiamy co prawda CMS-y podstawowe bez rozszerzeń, jednak warto nadmienić tutaj, że to, co jest mocną stroną, jest i zarazem słabością WordPress. Mnogość darmowych wtyczek do tego CMS niestety mocno wpływa na jego bezpieczeństwo.

Natomiast automatyczne aktualizacji mogą niejednokrotnie unieruchomić naszą stronę i warto dbać o efekt końcowy w kontekście całości strony.

Wracając natomiast do meritum, uważam oba systemy za bezpieczne w takim samym stopniu, i nie należy obawiać się jednego jak i drugiego. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo ograniczając ilość dodatków i dodając ponadstandardowe zabezpieczenia.

Wniosek: Tutaj w mojej ocenie jest remis.

Wielu użytkowników

Temat ten był już poruszony wcześniej, jednak warto go rozwinąć. Często tworząc stronę, portal, lub sklep zarządza nim więcej niż jedna osoba. Jest to logiczny wniosek, ponieważ albo tak jest, albo w wyniku rozwijania się strony tak będzie.

Jak wspomniałem wcześniej Joomla tutaj jest niekwestionowanym liderem w porównaniu do WordPress. Posiada ona system zarządzania użytkownikami, gdzie możemy określać ich role, uprawnienia i wpływać na wygląd choćby edytora treści.

Pozycje menu, kategorie i wpisy mogą być dostępne lub niedostępne dla określonych użytkowników.

Mamy uwidocznione elementy, które w danej chwili są edytowane przez innego użytkownika. Możemy je odblokowywać w razie konieczności.

Analizując możliwości zarządzania użytkownikami, tutaj WordPress może być porównywany z Joomla dopiero po instalacji odpowiednich pluginów.

Wniosek: Joomla ponad WordPress.

Sklep internetowy

Uważam, że do tworzenia sklepu internetowego warto wykorzystać CMS dedykowany temu zadaniu. Jednak są sytuacje, kiedy warto pochylić się nad innym rozwiązaniem.

Posiadamy zatem CMS WordPress i Joomla. Zastanówmy się zatem, który z nich będzie lepszy jako podstawa do budowy sklepu internetowego. Oba w wersji podstawowej nie posiadają takich możliwości. Jednak, aby artykuł nie był tendencyjny w kierunku Joomla, zdecydowałem, iż konieczne będzie uwzględnienie tego elementu.

Jeden i drugi CMS, do pełnienia funkcji sklepu internetowego wymaga rozszerzenia. Odpowiednio w WordPress najpopularniejszy będzie Woo-commerce, natomiast w Joomla wg. mnie jest to Virtuemart. Kilka lat temu były one na podobnym poziomie, zarówno rozwojowym jak i uwzględniając wsparcie firm zewnętrznych, w tym pośredników płatności.

Analizując jednak bieżącą sytuację oraz rynek docelowy, którym dla nas rzecz jasna jest Polska, wskazać należy jedynie jedno rozwiązanie.

Woo-commerce jest zdecydowanie bardziej wspierane przez zewnętrznych developerów. Mamy do niego możliwość instalacji pośredników płatności (gdzie sami dostarczają odpowiednie rozszerzenia), mnogość rozwiązań, i uniwersalność.

Właśnie ta dostępność pluginów do Woo-commerce sprawia, iż Virtuemart odpadł w przedbiegach. Na co nam dziś sklep internetowy, do którego jedynie nieliczni tworzą rozszerzenia, lub nie są one dostępne wcale.

Powoduje to niepotrzebny wzrost kosztów i tym samym nierentowność przedsięwzięcia.

Wniosek: Tutaj WordPress górą.

Podsumowanie

Jak widać oba systemy mają swoje plusy i minusy. Przed finalną decyzją, który CMS wybrać, warto zastanowić się nad wymaganiami jakie będziemy mu stawiać. Czy w przyszłości będziemy chcieli stworzyć na bazie tego systemu sklep, czy może portal informacyjny.

Popularność WordPress w dużej mierze wynika z ilości dostępnych darmowych dodatków, którymi możemy zwiększać jego możliwości. Jednak co jest zaletą jest i wadą, dlatego cierpi na tym szybkość i bezpieczeństwo.

Według mojego zestawienia minimalną przewagę osiągnęła Joomla, jednak finalnie należy brać pod uwagę całokształt, aby zdecydować właściwie.

wordpress vs joomla porownanie cms