Propagacja DNS – potrzebujesz tego, aby strona internetowa działała

Kupiłeś domenę i serwer ? Co więcej, domena znajduje się u innego dostawcy niż serwer ? Zapłaciłeś, a strona dalej się nie wyświetla, natomiast wsparcie techniczne mówi coś o propagacji DNS i konieczności oczekiwania.

Nim zainstalujesz stworzoną stronę internetową, są rzeczy, na które powinieneś poczekać.

Podczas tworzenia strony internetowej przyjdzie moment, w którym zdecydujesz się na instalację jej na serwerze. Przed przystąpieniem do instalacji, konieczne jest wykupienie domeny oraz serwera. Na serwerze zlokalizowane są pliki oraz baza danych Twojej strony internetowej.

Twoja strona internetowa tego potrzebuje

Do działania strony internetowej potrzebujesz domeny i serwera. Pierwsze z nich możesz kupić w wielu firmach specjalizujących się w rejestracji domen.

Czym jest domena ? Jest to adres, jaki wpisujesz w pasek adresu przeglądarki, aby otworzyć stronę internetową.

Domena tłumaczy adres zrozumiały dla człowieka na numery IP, który kieruje do serwera. Po drodze do serwera istnieje jednak coś, co pozwala domenie na przetłumaczenie prostego adresu na właściwy adres IP. Są to serwery DNS.

DNS, czyli Domain Name System – System Nazw Domen.

Serwery DNS pełnią rolę tłumacza. Występują w zasadzie u każdego operatora sieci Internetowej. Nawet Twój dostawca Internetu posiada własne serwery DNS, co pozwala skrócić czas oczekiwania na przetłumaczenie nazwy adresu internetowego.

Dlaczego moja strona się nie wyświetla ?

Propagacja DNS – czyli rozsyłanie informacji o adresie strony internetowej i numerze IP, do którego kieruje. Istnieje wiele serwerów DNS. Dlatego czas potrzebny na rozesłanie tej informacji po całym świecie trwa zwykle do 72 godzin. Czasem zdarza się, iż Twoja strona pracuje już po pierwszych kilkunastu minutach. Jeżeli Twoja strona internetowa już działa, nie oznacza to, że wszystkie serwery DNS zakończyły aktualizację.

Aby Twoja strona internetowa wyświetlała się na całym świecie, musisz poczekać na zakończenia procesu rozsyłania informacji o tym, gdzie kieruje adres Twojej strony www.

Twoja strona internetowa na świecie !

Zaawansowanie procesu propagacji DNS można weryfikować narzędziami dostępny w Internecie. Jednym z takich narzędzi jest strona dnschecker.org. W tym narzędziu możesz sprawdzić, które serwery DNS zaktualizowały już informację o adresie Twojej strony internetowej.

propagacja dns

Po kupnie domeny  strona nie działa – sprawdź to !

Jeżeli po zakupie adresu internetowego tj. domeny, strona nie jest wyświetlana. Natomiast w oknie przeglądarki otrzymujemy komunikat o błędzie ustalania adresu IP. Najczęściej oznacza to niezakończony proces propagacji DNS.

dns propagacja błąd strony