Strona internetowa z dotacji – strona www za dotację

Zaczynasz swoją nową działalność gospodarczą oraz starasz się o dotację na jej powstanie. Zapewne w kosztorysie pojawi się punkt dotyczący reklamy oraz strony internetowej. Co należy wiedzieć o stronie internetowej w momencie jej uwzględniania w kosztorysie dotacji dla nowych firm?

Strona internetowa z dotacji – strona www za dotację

Wiele osób podejmuje w swoim życiu decyzję, o rozpoczęciu pracy na własny rachunek, aby być swoim własnym szefem. Jednak samo otworzenie firmy to nie wszystko. Musisz pozyskać klientów, którzy zechcą zakupić Twój produkt lub usługę. Reklama dźwignią handlu – to stare, ale sprawdzone powiedzenie, które świetnie odnosi się również do reklamy w Internecie.

O czym przeczytasz w artykule:

 • Cel strony internetowej za dotację
 • Strona internetowa za dotację czy warto?
 • Na co zwrócić uwagę wpisując stronę internetową do wniosku o dotację?
 • Kompletna strona internetowa do dotacji co zawiera?
 • Rozliczenie dotacji za stronę internetową

Cel strony internetowej za dotację

Oczywiste jest, że strona internetowa pełni funkcję reklamową. Obecnie Internet jest podstawowym źródłem informacji i komunikacji, dlatego tak ważne jest, aby firma posiadała swoją stronę w Internecie. Nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz.

Zatem podstawowe cele strony internetowej za dotację to:

 • Przedstawienie oferty produktów lub usług firmy.
 • Pozyskanie nowych klientów.
 • Utrzymywanie bieżących relacji z obecnymi klientami.
 • Przedstawianie nowości w ofercie.
 • Ułatwienie komunikacji.
 • Uwiarygodnienie firmy oraz wzrost jej prestiżu.

Przedstawienie oferty produktów i usług jest oczywistą funkcją strony internetowej, ponieważ chcemy pokazać naszym klientom co mamy do zaoferowania. Pozyskiwanie nowych klientów, jest jednak dla większości najistotniejszą funkcją strony internetowej. Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa, która posiada bogatą ofertę, oraz szczegółowy opis, jest gwarantem pozyskania nowych klientów.

Oczywiście należy zadbać również o klientów już pozyskanych, przekazując im informację na temat nowości w naszej firmie i dostarczając im stałą aktualizację swojej oferty. Dlatego funkcją strony internetowej jest nie tylko reklama, ale również informacja. Forma blogowa, w której prezentujemy aktualności lub nowości to także świetny przykład utrzymywania relacji z klientem.

Komunikacja z klientem to również część funkcji strony internetowej. Do tego celu służą zawarte na stronie dane kontaktowe takie jak numer telefonu, adres e-mail, adres korespondencyjny, ale może to być również formularz kontaktowy oraz komunikator znajdujący się bezpośrednio na stronie internetowej.

Strona internetowa za dotację czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w stronę internetową biorąc dotację jest oczywiste. TAK! Otwierając nową działalność gospodarczą musimy dotrzeć i pozyskać nowych klientów. Czasy reklam w gazetach i portalach ogłoszeniowych zaczynają przemijać. Dziś każdy z nas posiada smatphona, w którym szuka usługi lub produktu najbliżej swojej lokalizacji. A gdzie szuka? Oczywiście w Internecie. Dlatego strona www to podstawowa forma reklamy Internetowej i nie podlega dyskusji fakt, iż jest niezbędna nowej firmie. Wypełniając dokumentację dotyczącą dotacji na stronę internetową dla nowej firmy, warto uwzględnić właśnie tę formę reklamy, ponieważ z biegiem czasu skupi ona wszystkie inne w jednym miejscu, a przez to pozwoli zapanować nad informacją, jaką chcemy przekazać nowemu klientowi.

Na co zwrócić uwagę wpisując stronę internetową do wniosku o dotację?

Biorąc dotację na nową działalność, warto zauważyć, iż strona internetowa składa się z wielu elementów, jednak w samym wniosku najczęściej możemy wpisać jedną pozycję, czyli strona internetowa. W skład strony www wchodzą: domena (czyli adres strony internetowej), serwer (czyli miejsce, gdzie będzie znajdować się nasza strona, oraz skrzynki e-mail), sama strona internetowa, oraz elementy dodatkowe.

Co wchodzi w skład elementów dodatkowych:

 • Jeżeli mówimy o samej stronie internetowej bez dodatkowych funkcji, czyli jedynie prezentacja oferty, kilka zdjęć, formularz kontaktowy i dane kontaktowe, to sama definicja strony internetowej została wyczerpana. Jednak warto zamówić stronę zoptymalizowaną pod SEO, aby Google chętniej wyświetlało ją w swoich wynikach, oraz aby treści były wykonane przez copywritera (uwzględniały wytyczne SEO). Elementy te podnoszą wartość zamówienia, dlatego warto o nie zapytać już na początku.
 • Jeżeli chcemy zamówić stronę z funkcją sklepu internetowego, to oczywiście wszystkie elementy z punktu 1 wchodzą w grę, ale również dochodzą takie pozycje jak: Regulamin (tutaj warto, aby wykonała go kancelaria adwokacka lub radca prawny), Polityka prywatności (najczęściej jest dołączona do regulaminu), funkcje sklepowe (prezentacja produktu, kategorii, koszyk, formularz zamówienia), integracja z płatnościami (pośrednik płatności), oraz określenie, jakie formy dostawy nas interesują.

Jedynie prawidłowe określenie zapotrzebowania, umożliwi pełne oszacowanie zakresu prac, jakie będą wykonane. Należy pamiętać o tym już na wstępie, ponieważ późniejsze zmiany we wniosku będą problematyczne, a niejednokrotnie niemożliwe.

tworzenie strony internetowej za dotacje z ue

Kompletna strona internetowa do dotacji co zawiera?

Ten punkt wyczerpuje częściowo punkt wcześniejszy niemniej jednak, dla ułatwienia przedstawię listę elementów, które wchodzą w skład strony internetowej:

 • Domena – adres strony internetowej / opłacany raz do roku;
 • Serwer – miejsce na pliki i pocztę e-mail / opłacany raz do roku;
 • Projekt strony internetowej – wizualizacja jak będzie wyglądać strona internetowa;
 • System CMS – oprogramowanie umożliwiające wprowadzanie zmian na stronie www;
 • Strona główna – pierwsza strona w naszej witrynie internetowej;
 • Podstrony – wszystkie zakładki takie jak O firmie, Oferta, Realizacje, Kontakt, oraz poszczególne strony oferty są podstronami;
 • Formularz kontaktowy / zamówienia – formularz umożliwiający wysłanie wiadomości ze strony;
 • Galeria – możliwość wyświetlenia zbioru zdjęć na jednej z podstron;
 • Kategoria bloga – podstrona przedstawiająca wpisy, tj. aktualności, nowości;
 • Wpis bloga – zaprojektowany wygląd i układ dla poszczególnych wpisów w np. aktualnościach;
 • Optymalizacja SEO – przystosowanie strony internetowej, aby była chętniej wyświetlana przez wyszukiwarki internetowe;
 • Responsywność – zakodowanie strony www w taki sposób, aby wyświetlała się prawidłowo na telefonach, tabletach, laptopach;

Powyższa lista jest jedynie poglądową, jednak zawiera ona wszystkie elementy, które powinny znaleźć się na stronie internetowej dla nowej firmy.

Rozliczenie dotacji za stronę internetową

Dotacja dla nowych firm, najczęściej wymaga przedstawienia faktury pro forma, lub dokumentu wskazującego finalny koszt wykonania strony internetowej w ramach dotacji. Dlatego już przed rozpoczęciem działania warto nawiązać współpracę z firmą, która dostarczy wymagane, i niezbędne dokumenty. Rozliczenie dotacji za stronę internetową wyczerpuje przedstawienie finalnej faktury za wykonaną usługę. Sam adres strony internetowej uwiarygadnia wykonaną pracę i zasadność dotacji.

Jeżeli otwierasz nową firmę i bierzesz dotację na stronę internetową, zachęcam do kontaktu w razie pytań i wątpliwości.