Z czego składa się strona internetowa? – Jak zbudowana jest strona www?

Strona internetowa to zbiór plików odczytywanych przez przeglądarkę. Co jednak tak naprawdę wchodzi w skład stron internetowych, które na co dzień przeglądamy na swoich komputerach? Czy ich budowa jest skomplikowana? A może wręcz przeciwnie?

Z czego składa się strona internetowa? – Jak zbudowana jest strona www?

Podstawowym sposobem przekazywania informacji w Internecie obecnie jest strona internetowa. Każda szanująca się firma lub osoba, która chce zaprezentować siebie w Internecie, posiada stronę www. Dawniej była symbolem prestiżu firmy, dziś stała się obowiązkiem (lub raczej koniecznością), który wymogła na nas ewolucja przekazu informacji.

Co zatem warto wiedzieć o stronie internetowej?

 • Czym jest strona internetowa?
 • Co wchodzi w skład strony internetowej?
 • HTML i CSS oraz inne języki
 • Treść na stronie internetowej
 • Grafika i multimedia na stronie www
 • Podsumowanie

Strona internetowa to wiele elementów, które pozwalają na przekazanie informacji w dowolny sposób, który oczywiście jest możliwy w Internecie, i kompatybilny z możliwościami przeglądarki Internetowej.

Czym jest strona internetowa?

Strona internetowa to dokument HTML wyświetlający treści i multimedia poprzez przeglądarkę internetową. To w zasadzie podstawowa definicja strony internetowej. Oczywiście część z was, która zna tematykę powie, że strona to nie tylko HTML. Owszem, jednak nawet strona napisana w PHP jest tłumaczona przez serwer i dostarczana w formacie HTML do przeglądarki internetowej. Strona zbudowana jest w oparciu o język znaczników, który nie jest formalnie uznany za język programowania. Webmaster tworzy szkielet strony internetowej w oparciu o dostępne języki. Projektuje on układ strony wdraża i instaluje na serwerze.

Co wchodzi w skład strony internetowej?

Strona www składa się zatem ze szkieletu tworzonego w HTML, PHP lub innym języku, treści i multimediów. Dodatkowo w celu uzyskania właściwego wyglądu strony internetowej stosuje się stylowanie za pośrednictwem innych języków znacznikowych. Jeżeli strona pełni dodatkowe funkcje poza informacyjnymi, czyli umożliwia interakcję, możemy być pewni, iż zastosowano dodatkowe technologię (języki programowania), które umożliwiają działanie obiektów na stronie, i powodują akcje w oparciu o wywołaną przez nas funkcję.

Zatem strona internetowa składa się z:

 • Dokumentu strony (pliku), który może być w formacie np. HTML lub PHP.
 • Stylów strony, które są w formacie CSS.
 • Skryptów, które aktywują możliwości interakcji ze stroną.
 • Treści.
 • Oraz multimediów i grafiki.

HTML i CSS oraz inne języki

Jak wcześniej wspomniałem podstawą strony są języki znacznikowe i programowania. Przykładem niech będzie język HTML, uważany za znacznikowy, który to jest podstawowym formatem prezentacji strony internetowej. To właśnie HTML jest odczytywany przez przeglądarkę internetową. Ponadto mamy język PHP, który w przeciwieństwie do HTML umożliwia zakodowanie funkcji, jakie mają być wykonywane przez stronę, a sam dokument przed przekazaniem do przeglądarki jest tłumaczony przez serwer.

Wygląd strony natomiast zależy od styli jakie zostały zaprojektowane, tutaj mowa o CSS, w którym określa się jak poszczególne elementy strony tj. np. przyciski, mają wyglądać i co ma się z nimi dziać po najechaniu lub wciśnięciu.

Za interakcję na stronie odpowiada również JS (Java Script). Ten z kolei sprawia, iż strona staje się interaktywna, pozwala na wywoływanie przez nas akcji, które powodują określony efekt w zależności od wyboru.

Treść na stronie internetowej

Podstawą pod względem SEO jest natomiast treść umieszczona na stronie internetowej. To właśnie treść jest najczęstszą formą przekazu informacji na stronie www, dlatego niejako wszystko kręci się wokół niej. Cała budowa strony to forma, w jakiej prezentujemy treść.

Warto zatem skupić się na treści swojej strony, zlecić ją copywriterowi, aby osiągnąć najlepsze efekty i nie zniechęcać potencjalnych odbiorców.

Grafika i multimedia na stronie www

Czym byłaby strona bez grafiki i multimediów? Zapewne samym tekstem opakowanym w ciekawą formę. Każdy jednak lubi, aby na stronie było coś więcej niż litery i cyfry. To grafika urozmaica wygląd strony – pozwala ją ożywić.

Obecnie strony internetowe wspierają formaty grafiki rastrowej takie jak:

 • JPG,
 • PNG,
 • WEBP (ten ostatni to format tzw. nowej generacji opracowany przez Google),

oraz grafiki wektorowej tj. SVG.

Ponadto ewolucja języka HTML umożliwia osadzanie na stronie plików muzycznych tj. MP3 oraz prezentacji wideo poprzez umieszczenie odtwarzacza plików AVI, MP4 itp.

Oczywiście możliwe jest również prezentowanie wideo z innych serwisów tj. YouTube.

Podsumowanie

Strona internetowa zbudowana zatem jest z plików, które definiują jej kształt, wygląd, interakcje oraz zawartość, czyli tekst, grafikę i multimedia. Wszystkie te elementy składowe strony www, tworzą estetyczną i prostą formę dzięki której, możemy docierać do nowych ciekawych informacji.

Bez stron internetowych, sieć www nie byłaby tym, co znamy obecnie, dlatego warto poznać, chociaż zarys czym tak naprawdę jest strona internetowa oraz z czego się składa.

budowa strony internetowej konstrukcja strony www