Projektowanie strony internetowej – jak przebiega tworzenie stron internetowych?

Jeżeli planujesz tworzenie strony internetowej lub chcesz zlecić jej wykonanie firmie reklamowej, warto najpierw zapoznać się z procesem jej powstawania. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – Jak przebiega proces tworzenia strony internetowej dla małej firmyJak  stworzyć stronę internetową na rynek polski lub międzynarodowy?

Projektowanie strony internetowej – Od czego zacząć tworzenie strony www?

Strona internetowa powinna powstać według opracowanego wcześniej planu działania, ponieważ ma ona na celu realizację potrzeb marketingowych firmy. Jednym z głównych zadań strony internetowej jest reklama firmy w Internecie. Zatem tworzenie strony internetowej najlepiej zacząć od opracowania etapów działania, w skład których wchodzi:

  • Stworzenie pełnej oferty kierowanej do klienta.
  • Określenie grupy docelowej, do której będzie skierowana strona internetowa (klient detaliczny, hurtowy, firmy itp.)
  • Określenie grupy wiekowej potencjalnych odbiorców.
  • Analiza konkurencji.
  • Zaplanowanie działań marketingowych.

Jasno określone cele działania pozwalają rozpocząć projektowanie strony www. Precyzyjne odpowiedzi na powyższe pytania umożliwiają bowiem przygotowanie strony internetowej ukierunkowanej na konkretną grupę odbiorców. Pozwalają one wykluczyć osoby niezainteresowane usługami lub produktami oferowanymi przez Twoją firmę.

Projektowanie strony internetowej

Kolejnym etapem tworzenia strony internetowej jest jej zaprojektowanie. Właściwy projekt strony www we wczesnej fazie jest szablonem. Określa on strukturę strony – układ menu oraz podstrony, jakie będą zawarte na stronie internetowej.  Następnym krokiem jest zaplanowanie działań związanych z SEO. W ich skład wchodzi zoptymalizowanie struktury strony internetowej pod kątem SEO, zaplanowanie treści oraz dobór odpowiednich słów kluczowych, na które ma się wyświetlać strona w wynikach wyszukiwania.

Projekt graficzny strony www

Prace graficzne na stronie www warto rozpocząć w oparciu o wcześniej przygotowany szablon. Działania te wykonuje grafik w zgodzie z zasadami użyteczności (usability), tworząc tym samym projekt graficzny strony. Odpowiednio dopasowana grafika na stronie www jest bardzo istotna. Stanowi ona bowiem pierwszy front działania w kontakcie z odbiorcą. Musi zatem zainteresować potencjalnego klienta na tyle mocno, aby skupił on swoją uwagę na stronie i zapoznał się z umieszczonymi na niej informacjami.

Ważnym aspektem jest także zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy nowoczesnym designem strony, a łatwością poruszania się po niej. Intuicyjna obsługa oraz przyjazna nawigacja strony sprawią, że klient z łatwością odnajdzie interesujące go informacje i pozostanie dłużej na stronie.

Kolejna ważna kwestia to responsywność strony www, czyli przygotowanie projektu graficznego strony internetowej z myślą o wszystkich urządzeniach. Dobrze zaprojektowana strona www powinna nie tylko idealnie się prezentować,  ale przede wszystkim poprawnie funkcjonować zarówno na komputerze, laptopie, tablecie czy też smartphonie.

Kodowanie strony internetowej

Kodowanie strony internetowej to nic innego jak przetworzenie projektu graficznego w kod HTML oraz CSS. Zabieg ten jest konieczny w celu przystosowania strony internetowej do wyświetlenia w przeglądarce internetowej. Na tym etapie ważne jest określanie czy strona internetowa będzie opierała się o CMS (System zarządzania treścią na stronie, który ułatwi wprowadzanie zmian i nowych treści na stronę www), czy też będzie to strona internetowa bez CMS.

Następnie, po zakończeniu kodowania szablonu graficznego, webmaster przystępuje do wdrożenia go do systemu CMS. – jeżeli taki przewidziano. Praca programisty polega tutaj na przygotowaniu funkcjonalności strony, czyli określeniu jak będzie się ona zachowywała oraz w jakie funkcje zostanie wyposażona. Na tym etapie wdrażane są wszelkiego rodzaju animacje, które uprzyjemniają odbiór strony internetowej, oraz funkcje takie jak galeria obrazów, formularz kontaktowy itp.

Wdrożenie treści na stronę internetową

Wszystkie wykonane wcześniej etapy tworzenia strony internetowej stanowiły kamień milowy, na bazie którego zostaną umieszczone takie elementy jak oferta czy też treści dotyczące firmy i zakresu jej działalności.

Kolejnym elementem tworzenia strony internetowej jest opracowanie oraz wdrożenie odpowiednio dopasowanych treści. Zadanie to wykonuje copywriter, który uzupełnia stronę internetową o wcześniej przygotowane teksty i zdjęcia. Jeżeli klient dysponuje skromnym budżetem, może przygotować oraz dostarczyć niezbędne treści i zdjęcia samodzielnie. Często jednak materiały te nie spełniają wymagań SEO oraz UX co negatywnie wpływa na wysokość pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego też warto powierzyć stworzenie treści oraz  ich wdrożenie osobie specjalizującej się tych zadaniach. Copywriter opracuje treści pod SEO, które pozwolą znaleźć się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce i umożliwią dotarcie do szerokiej grupy klientów.

Optymalizacja strony internetowej SEO – czym jest SEO?

W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie – Czym jest SEO?

SEO to Search Engine Optimalization czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych.

Wcześniejsze etapy tworzenia strony internetowej zawierały elementy SEO, ponieważ już copywriter na etapie przygotowania treści na stronę uwzględnia założenia i wymagania określone w SEO.

Do elementów SEO należą między innymi:

  • Określenie odpowiednich fraz kluczowych.
  • Opracowanie treści skierowanych do odpowiedniej grupy docelowej.
  • Przygotowanie dobrze skonstruowanych nagłówków.
  • Pogrubienia ważnych zwrotów, wypunktowanie istotnych informacji.

SEO to także dodatkowa optymalizacja strony,  uwzględniająca zabiegi mające wpływ na szybsze działanie strony internetowej.  Wykonywana jest ona w celu przyspieszenia procesu pojawienia się strony internetowej w wyszukiwarce na najwyższej możliwej pozycji. 

Wybór domeny i serwera oraz instalacja strony www

Gotowa strona internetowa, aby znalazła się w sieci musi posiadać swój adres www oraz miejsce na serwerze. Na tym etapie często webmaster wspomaga klienta w zakupie domeny (adresu strony internetowej) lub dokonuje zakupu w jego imieniu.

Dodatkowo, do poprawnego funkcjonowania strony www potrzebny jest serwer.  Serwer jest to miejsce, w którym zostaną umieszczone wszystkie pliki strony. Będzie tam także znajdowała się skrzynka pocztowa (e-mail).

Następnie, zakupiona domena i serwer są konfigurowane. Po czym rozpoczyna się proces instalacji strony. Po zakończeniu instalacji strony www jest ona już dostępna w sieci. Jednak wgląd do niej mają tylko te osoby, które znają jej dokładny adres www.

Indeksowanie i finalizacja wykonania strony internetowej

Udało się! Prace nad stroną internetową zostały zakończone. Czas na to, aby teraz strona www pojawiła się w sieci. W tym celu musi zostać ona dodana do wyszukiwarek internetowych poprzez wywołanie procesu indeksowania.

Na tym etapie, strona internetowa jest weryfikowana przez wyszukiwarki, oraz dodawana do ich zasobów. Proces ten pozwala jej zaistnieć w  wynikach wyszukiwania oraz odnaleźć ją przez potencjalnego klienta. W tym momencie kończy się proces tworzenia strony internetowej, a zaczyna się początek działań związanych z marketingiem internetowym.