CMS co to – 5 rzeczy które musisz wiedzieć o CMS

Zarządzanie treścią na stronie i sklepie internetowym, ułatwia system CMS, który umożliwia prostą rozbudowę i edycję zawartości witryny www lub sklepu.

 System zarządzania treścią, czyli CMS, to podstawowe narzędzie wykorzystywane w procesie tworzenia nowoczesnych stron oraz sklepów internetowych. Większość użytkowników Internetu, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem serwisów www, nie wyobrażałaby sobie swojej pracy bez rozwiązania jakim jest CMS.

Czym jest CMS i co musisz o nim wiedzieć w 5 punktach

 • Co oznacza skrót CMS
 • Jakie są rodzaje CMS
 • Przeznaczenie CMS
 • Możliwości CMS w sprzedaży
 • Licencje i aspekty prawne
 • Podsumowanie

Co oznacza skrót CMS

CMS to Content Managment System – czyli system zarządzania treścią. Popularnie CMS-em określa się oprogramowanie, wykorzystywane w procesie tworzenia stron internetowych. Służy ono do tworzenia i modyfikacji treści na stronie www, bez konieczności zaznajamiania się z językami takimi jak HTML, CSS, JS.

Zatem CMS to panel służący do zarządzania stroną internetową.

Jakie są rodzaje CMS

Istnieje wiele rodzajów systemów CMS, jednak najważniejsze dwa to otwarto źródłowe tzw. OpenSource, oraz autorskie. Dokładne rozwinięcie zagadnienia w zakresie prawnym określono poniżej.

Wyszczególnimy zatem rodzaje CMS ze względu na licencję:

 • Opensource – otwarto źródłowe darmowe systemy CMS, rozpowszechniane przez producenta poprzez np. stronę internetową;
 • Autorski – system w całości stworzony przez firmę / autora, który pobiera opłaty licencyjne za wykorzystywane oprogramowanie, udostępnia je odpłatnie, lub odsprzedaje kod w przypadku zleceń na konkretne rozwiązania;
 • Saas – sprzedawany jako usługa, czego przykładem są popularne generatory stron, gdzie mamy do dyspozycji stronę internetową, którą w prosty sposób tworzymy na podstawie dostępnych szablonów, uzupełniamy treścią i publikujemy. Całość udostępniana jest jako usługa, po zakończeniu, której tracimy cały serwis;

Rodzie CMS względu na ich przeznaczenie:

 • Blogowy np. WordPress;
 • Dla stron Internetowych np. WordPress, Joomla, Drupal;
 • Dla portali i serwisów informacyjnych np. Joomla, Drupal;
 • Dla Sklepów internetowych np. PrestaShop, WordPress+Woocommerce;

Przeznaczenie CMS

System zarządzania treścią, czyli CMS, służy do modyfikowania zawartości strony internetowej, lub sklepu internetowego bez konieczności zaznajamiania się z zagadnieniami informatycznymi. W założeniu ma on umożliwiać osobie, która posiada podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera, wprowadzenie nowych treści lub modyfikowanie istniejących na stronie internetowej, lub w sklepie internetowym.

CMS-y tworzone są w sposób uniwersalny lub dedykowany. Przykładem rozwiązania które zostało stworzone w konkretnym celu, jednak w wyniku ewolucji i licznych dodatków zostało zmienione w uniwersalny system CMS, jest WordPress. Rozwiązanie to początkowo było stworzone z myślą o blogach, natomiast obecnie możliwe jest zbudowanie na nim sklepu internetowego i o wiele więcej.

Bardziej uniwersalnymi rozwiązaniami były Joomla i Drupal, które z założenia miały być CMS-ami które udostępniają użytkownikom większą ilość funkcji, i to użytkownik finalnie decydował w jaki sposób wykorzysta oprogramowanie.

Możliwości CMS w sprzedaży

Dedykowane oprogramowanie do sprzedaży poprzez internet to między innymi CMS-y stworzone do budowy sklepów internetowych.

W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, wykorzystywanych do budowy stron internetowych, CMS-y sprzedażowe posiadają funkcje umożliwiające:

 • Publikację oferty w postaci kategorii i produktów
 • Koszyk zakupowy
 • Formularz zamówienia
 • Zarządzanie zamówieniami i listą klientów

Bardziej zaawansowane rozwiązania dysponują również możliwością prowadzenia gospodarki magazynowej, systemów rabatowych i importów produktów z hurtowni.

Zatem w zależności od wybranego rozwiązania, możemy stworzyć prosty sklepik internetowy, lub zaawansowaną platformę sprzedażową.

cms co to jest strona www oparta o cms

Licencje i aspekty prawne

Systemy CMS dostarczane są na różnych zasadach. Najpopularniejszą licencją jest Open Source – czyli otwarto źródłowy kod udostępniany za darmo. Przykładem systemów CMS dostarczanych na tej licencji jest:

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal
 • PrestaShop

Według licencji OpenSource, możemy bezpłatnie korzystać z oprogramowania, zarówno prywatnie jak i komercyjnie. Jest jednak warunek, wszelkie modyfikacje w kodzie muszą być udostępniane na takiej samej zasadzie. Licencja ta jednak jest niejako omijana poprzez rozszerzenia i dodatki, które zmieniają zasadę pracy samego CMS, jednak nie wpływają bezpośrednio na jego kod źródłowy.

Dlatego często dostępne moduły, pluginy, komponenty i inne rodzaje rozszerzeń dla popularnych CMS są udostępniane odpłatnie. Istnieją wersje bezpłatne, jednak najczęściej ograniczone funkcjonalnie. Zatem nie ma tutaj mowy o modyfikacji właściwego kodu źródłowego.

Istnieją również CMS-y na licencjach własnościowych. Tzw. autorskie rozwiązania to systemy zarządzania treścią stworzone w całości przez firmę, której celem jest rozpowszechnianie oprogramowania odpłatnie.

W przypadku rozwiązań autorskich modyfikacja kodu źródłowego dla np. strony internetowej, jest możliwa, ale najczęściej niezgodna z warunkami licencji. Jeżeli producent danego oprogramowania, nie przekazał majątkowych praw autorskich do stworzonego przez siebie systemu, możemy jedynie pracować z jego pomocą, jednak nie mamy prawa modyfikować jego funkcjonalności. Mowa tutaj również o rozszerzeniach, które mogą być dostarczane jedynie przez producenta danego systemu zarządzania treścią.

Rozwiązanie to ma swoje zalety i wady, jednak najważniejszą kwestią od strony prawnej, jest całkowite zamknięcie oprogramowania, a przez to możliwe konsekwencje prawne w przypadku nieautoryzowanego dostępu, w tym także utrata gwarancji.