Cykl życia przeglądarki – dlaczego moja strona internetowa źle się otwiera?

Przeglądarka internetowa to podstawowe narzędzie, które umożliwia przeglądanie stron internetowych. Co jednak dzieje się, kiedy chcemy otworzyć stronę www przy użyciu starej wersji przeglądarki internetowej? Czym jest cykl życia przeglądarki internetowej

Cyk życia przeglądarki – dlaczego moja strona internetowa źle się otwiera?

Obecnie posiadając komputer z systemem Windows 10, OS X lub Linux, system dba o ciągłą aktualizację podstawowych przeglądarek internetowych. Odpowiednio w Windows 10 jest to Edge (oparty na Chrome), w OS X jest to Safari, natomiast w Linux najczęściej Firefox. Zdarza się jednak, iż korzystamy z naszego komputera, ignorując komunikaty o konieczności aktualizacji, przez to posiadamy nieaktualne wersje oprogramowania. W przypadku przeglądarek internetowych wpływa to na bezpieczeństwo, ale również z czasem utrudnia, lub nawet uniemożliwia, przeglądanie stron internetowych.

 • Czym jest przeglądarka internetowa stron www
 • HTML CSS JS ciągły rozwój technologii www
 • Kompatybilność i zgodność ze standardami
 • Stara przeglądarka internetowa a nowe technologie
 • Aktualizacja przeglądarki internetowej to podstawa
 • Czy przeglądarki na smartfonach też się starzeją

Czym jest przeglądarka internetowa stron www

Przeglądarka internetowa jest programem, który zmienia kod strony internetowej, w wizualnie przyjazną dla naszych oczu stronę, która zawiera treści, animacje i multimedia. W większości programów kod przed użyciem jest kompilowany, czyli tłumaczony z języka programowania na język maszynowy do postaci wykonywalnej. Dla przykładu wszystkie programy w Waszym komputerze przed użyciem zostały skompilowane.

W przypadku stron internetowych jednak tak się nie dzieje.

Strona internetowa jest pisana przy użyciu języka HTML, PHP, CSS, JS i innych, natomiast kod źródłowy i wynikowy są tak naprawdę tym samym. W stronie internetowej nie jest wymagana kompilacja kodu przed jej wykonaniem. Przeglądarka internetowa pełni funkcję tłumacza, który otrzymany kod interpretuje i wyświetla „w locie”, czyli podczas wczytywania. Dlatego kolejność kodu często ma znaczenie. Informacje umieszczone na końcu zostaną odczytane i wykonane jako ostatnie.

Przeglądarka internetowa pełni ponadto funkcje multimedialne, czyli:

 • Pozwala odtwarzać muzykę.
 • Umożliwia odtwarzanie video.
 • Wyświetla animacje.
 • Pozwala grać w gry napisane dla przeglądarek.

Jak widzimy, jest to całkiem potężne narzędzie, co więcej firma Google stworzyła komputer Chrome Book, którego system operacyjny po uruchomieniu pozwala w zasadzie jedynie na uruchomienie przeglądarki, i jest z nią mocno zintegrowany. Zatem przeglądarka to siła dzisiejszego komputera, ponieważ sednem jest możliwość dostępu do zasobów Internetu, do którego dostęp mamy w większości poprzez przeglądarkę internetową.

HTML CSS JS ciągły rozwój technologii www

Strony internetowe powstają w oparciu o kod, który jest interpretowany i wyświetlany przez przeglądarkę internetową. Obecnie najczęściej strony internetowe budowane są za pomocą języków takich jak PHP, HTML, CSS i JS, oraz inne.

Sam język PHP nie jest obsługiwany przez przeglądarkę internetową, ponieważ kod napisany w PHP najpierw musi zostać przetworzony przez serwer, a następnie wysyłany jest w postaci HTML do przeglądarki. Wróćmy jednak do sedna, otóż rozwój tych języków programowania (choć dla sporej części programistów, określenie tych języków takich mianem jest profanacją), powoduje ciągłe zmiany. Wszystkie modyfikacje mają na celu poprawę odbioru oraz udostępnienie nowych możliwości prezentacji treści na stronie internetowej.

Co, jednak jeżeli strona internetowa powstanie przy użyciu nowszej wersji kodu, niż obsługiwany jest przez przeglądarkę? Otóż to zależy od stopnia zmian, jakie zaszły. Czasem nie są wyświetlane animacje, jednak sama strona wygląda poprawnie. W skrajnych sytuacjach strona nie może się wyświetlić poprawnie lub nawet wcale. Programista zwykle stara się zachować kompatybilność wsteczną dla kilku wersji do tyłu, jednak priorytetem jest obsługa bieżących wersji oprogramowania.

Kompatybilność i zgodność ze standardami

Przeszło dwie dekady temu, kiedy Internet stawał się popularny i dostępny dla każdego, na rynku można było spotkać kilka różnych przeglądarek internetowych. Prekursorem można nazwać Netscape, jednak został on w niedługim czasie wyparty przez darmowego Internet Explorera. Czas przyniósł również przeglądarkę od Google, czyli Chrome, oraz płonącego liska, czyli Firefox, oraz Operę. Przeglądarek internetowych było co prawdaż o wiele więcej, jednak powyższe są dominującymi na rynku.

Większość webmasterów z nutką nostalgii wspomina Internet Explorera… nie prawda, większość cieszy się z tego, że padł. Przeglądarka ta jest doskonałym przykładem, dlaczego należy trzymać się zgodności z ustalonymi standardami i kompatybilnością w świecie przeglądarek. W świecie stron internetowych mamy W3C, które to określa standardy, jakie powinna spełniać przeglądarka internetowa. Niestety IE (Internet Explorer) chciał sam wyznaczać standardy i niestety powodowało to problemy z wyświetlaniem stron. Każda strona musiała zostać zaprojektowana dla przeglądarek internetowych oraz IE. Niejednokrotnie strony na IE wyświetlały się gorzej, nie działała część funkcji, ponieważ przeglądarka nie potrafiła zinterpretować kodu odpowiedzialnego za działanie tejże funkcjonalności.

Zatem zgodność ze standardami pozwala programistom pisać kod zgodny ze wszystkimi urządzeniami, natomiast przeglądarkom go poprawnie interpretować.

Stara przeglądarka internetowa a nowe technologie

Obecne wersje HTML to 5 i CSS3. Zatem jeżeli uruchomimy stronę przygotowaną w oparciu o tą właśnie wersje kodu, na która przeglądarce go nie obsługuje, mamy podobną sytuację jak w powyższym przykładzie, gdzie brak zgodności ze standardami uniemożliwiał wyświetlenie strony, lub strona www wyświetlała się nieprawidłowo.

Aktualizacja przeglądarki internetowej to podstawa

Jak zatem zadbać o to, aby strona wyświetlała się prawidłowo? Bardzo prosto, wystarczy regularnie aktualizować przeglądarkę internetową, natomiast w przypadku przeglądarek stron www, które nie są już wspierane przez producenta (jak np. Internet Explorer), program należy zmienić na inny (np. Edge-oparty na Chrome, Chrome, Firefox, Opera).

Aktualizacja przeglądarki zapewnia nam nie tylko poprawność wyświetlania strony internetowej, ale zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Czy przeglądarki na smartfonach też się starzeją

Oczywiście! Dzisiejszym telefonom bliżej jest do komputerów niżeli do klasycznego telefonu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż dzisiejszy telefon to przenośny komputer z funkcją wykonywania połączeń. Dlatego warto na telefonie:

 • zainstalować przeglądarkę, która gwarantuje zgodność z obowiązującymi standardami (np. Chrome, Firefox, Opera),
 • utrzymywać aktualną wersję przeglądarki.

Jak zatem widać, przeglądarka jest niezwykle istotna w dobie dostępu do Internetu. Aby strony internetowe wyświetlały się prawidłowo, dbajmy o aktualizację przeglądarki internetowej, oraz korzystajmy z przeglądarek, które są uważane za właściwie pracujące.

cykl życia przeglądarki internetowej dlaczego strona www źle się wyświetla www