Koszt strony www – ile kosztuje reklama w Internecie

Koszt wykonania strony internetowej to główne pytanie każdego z nas. Zatem ile tak naprawdę kosztuje strona internetowa? Odpowiedź istnieje! Jednak koszt strony www to nie tylko sama strona, dlatego warto poznać wszystkie składowe kosztu wykonania strony internetowej.

Ile kosztuje reklama w Internecie – koszt strony www

Poszukujesz wykonawcy strony internetowej, jednak istotna jest dla Ciebie cena. Część wykonawców posiada na swoich strona www informację o kosztach wykonania stron internetowych, natomiast nie wszyscy. Sam kiedyś posiadałem jak inne firmy cennik stron internetowych, jednak zrezygnowałem z niego z kilku względów. Głównym powodem było to, iż po określeniu finalnego zakresu prac, cena zwykle nie mieściła się w określonym cenniku, ponieważ każdy klient chciał coś więcej.

Warto zatem zainteresować się, jakie są składowe, wykonania strony internetowej i dlaczego sam koszt wykonania strony www to nie wszystko. Kawa na ławę! Dziś odkrywamy, dlaczego strony internetowe kosztują właśnie tyle. Zapoznaj się z każdym krokiem, który w mojej ocenie jest istotny na etapie planowania realizacji strony internetowej:

 • Koszt marketingowego planu strony internetowej
 • Koszt projektu graficznego strony internetowej
 • Koszt wykonania strony www – zakodowanie strony internetowej
 • Ile kosztują treści na stronę internetową
 • Wdrożenie – czym jest i ile kosztuje
 • Ile kosztuje optymalizacja SEO strony internetowej
 • Cena domeny i serwera dla strony www
 • Koszty dodatkowe strony internetowej

Powyższe kilka punktów przybliży Ci, jako potencjalnemu klientowi firmy reklamowej, co wchodzi w skład realizacji strony internetowej.

koszt strony internetowej strona www cennik

Koszt marketingowego planu strony internetowej

Ten element często jest pomijany przez nowe lub małe firmy, ponieważ istotne jest ograniczenie kosztów realizacji. Nie jest również tak naprawdę uwzględniane w żadnym planie, który jest przedstawiany w cennikach większości firm.

Marketingowiec to dodatkowa osoba, która dysponując wiedzą i doświadczeniem, określa plan kampanii reklamowej, a jej elementem jest strona internetowa. Dlatego jeżeli chcemy osiągnąć zamierzony efekt, mamy jasno określony cel, warto zapoznać się z propozycją opracowania strategii marketingowej, która w spójny sposób zaplanuje dalsze działania. Usługa ta jednak nie należy do tanich, ponieważ działania marketingowca najczęściej sprowadzają się do zatrudnienia takiej osoby w firmie. To jest jeden z elementów kosztu strony, który najczęściej nie jest pobierany przez wykonawcę stron www.

Koszt projektu graficznego strony internetowej

Określenie planu, strategii marketingowej, oraz planu strony już za nami. Wykonał to marketingowiec lub osoba z Agencji Reklamowej na potrzeby wykonania strony www, zatem dalsze kroki to określenie, jak Twoja nowa strona będzie wyglądała.

Do dzieła wkracza grafik, który projektuje UI strony www, czyli User Interface (Interfejs użytkownika). Projekt graficzny zazwyczaj zawiera stronę główną, podstronę, stronę kontaktu, stronę bloga, stronę wpisu, oraz galerię, nierzadko również kartę produktu i inne elementy.

Projekt graficzny strony musi zostać przygotowany dla co najmniej dwóch typów urządzeń, czyli komputerów i smartfonów (telefonów). Koszt wykonania projektu przez grafika (mowa tutaj o indywidualnej grafice) to najczęściej koszt od tysiąca złotych w górę, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Dużo? – Może. Jednak na indywidualny projekt opracowany przez grafika decydują się najczęściej większe firmy, my wykonujemy indywidualne projekty wprost na stronie, aby zminimalizować koszt realizacji i przyśpieszyć ją. Finalnie jednak należy pamiętać, że samo zaplanowanie, zaprojektowanie wyglądu strony może być sporą częścią sumy kosztu strony internetowej.

Koszt wykonania strony www – zakodowanie strony internetowej

Strona internetowa to jednak coś więcej niż grafika, całość do pracy wymaga kodu, który sprawia, iż mamy możliwość przechodzenia poprzez kolejne zakładki, oraz interakcji ze stroną. Ten etap należy do webmastera, w oparciu o projekt koduje on szablon strony internetowej, wszystkie funkcje, które mają na niej występować i akcje, jakie mają być do dyspozycji.

Tutaj koszt zależny jest od wyboru rozwiązania:

 • Strona bez CMS – czyli bez możliwości zmiany jej treści przez użytkownika. To najtańsza opcja, jednak aby na stronie mogły zostać wprowadzone zmiany, konieczna jest praca webmastera. Tutaj koszt zaczyna się od ośmiuset złotych w górę, jednak wszystko zależy od tego, jak bardzo strona będzie rozbudowana. Pamiętajmy, że każda strona niezależnie od technologii musi być responsywna.
 • Strona z CMS OpenSource– jako klient potrzebujesz CMS, jednak chcesz ograniczyć koszty, w takim wypadku wchodzi rozwiązanie Opensource. Są to gotowe CMS-y, dla których webmaster przygotuje grafikę i zakoduję stronę internetową. Obecnie strony internetowej oparte o WordPressJoomla, czyli CMS-y opensource to koszt od tysiąca trzystu złotych, jednak i tutaj cena finalnie zależna jest od złożoności projektu.
 • Strona z CMS Autorskim– chcesz jako klient posiadać stronę stworzoną od podstaw dla Ciebie? Proszę bardzo! Indywidualna grafika może trafić na autorski CMS, czyli webmaster tworzy system CMS dla ciebie, lub posiada swój CMS w ofercie. Rozwiązanie to jest skrojone dla potrzeb klienta, jednak jak garnitur szyty na miarę, tak i strona stworzona w całości od podstaw kosztuje więcej, dlatego strony www na autorskich CMS-ach kosztują od czterech tysięcy złotych, gdzie tak naprawdę nie ma górnej granicy, a ogranicza ją jedynie wyobraźnia klienta.

Ile kosztują treści na stronę internetową

Czym byłaby strona bez treści? To one definiują firmę oraz jej ofertę, dlatego ważne jest ich poprawne wykonanie z uwzględnieniem wymagań SEO. Oczywiście treści mogą być jedynie wypełniaczami i będą kosztowały kilka złotych za tysiąc znaków, jednak jeżeli ważnym jest dla Ciebie, aby Twoja firma była właściwie odebrana, i dotarła do wielu odbiorców, warto zainwestować w copywritera SEO.

Zależnie od tematyki i trudności w przygotowaniu treści, czyli np. odpowiedniego ubrania zdefiniowanych słów kluczowych w interesujące zwroty, koszt może zaczynać się od kilkudziesięciu złotych, natomiast przy tekstach profesjonalnych i technicznych nawet i set złotych. Jest to jednak wartość nabyta, która procentuje w przyszłości.

Wdrożenie, czym jest i ile kosztuje

Podczas tworzenia strony internetowej kosztem dodatkowym może być wdrożenie. Zazwyczaj przy stronach małych firm wdrożenie treści jest wliczone w koszt wykonana strony www. Przy dużych realizacjach lub stronach www, które się rozwijają, może być konieczne dodatkowe wdrażanie treści i materiałów. Warto zapoznać się z warunkami dotyczącymi wdrożenia oraz usługą dodawania nowych treści nieprzewidzianych w umowie zamówienia strony internetowej.

Koszt wdrożenia treści na stronę internetową wacha się od kilku złotych, jednak jak każdy z elementów zależny jest od złożoności i skomplikowania realizacji.

Ile kosztuje optymalizacja SEO strony internetowej

Określenie kwoty wykonania optymalizacji strony internetowej możliwe jest po przeprowadzeniu jej audytu. To właśnie audyt strony internetowej determinuje ilość elementów wymagających poprawy, a tym samym finalny koszt realizacji.

Wyróżnić należy następujące elementy poddawane optymalizacji:

 • Optymalizacja treści – koszt wacha się od kilkudziesięciu złotych za podstronę. W ramach realizacji wykonywana jest przebudowa treści pod określone słowa kluczowe, wykonanie nagłówków, oraz pogrubień zwrotów lub zdań. Często w trakcie tych prac dodawane są również alty do grafik znajdujących się na danej podstronie.
 • Optymalizacja grafiki – tutaj koszt zaczyna się od trzystu złotych i zależy od ilości grafik, które muszą zostać zoptymalizowane. Optymalizacja polega na bezstratnej kompresji, określeniu właściwej wielkości grafiki, oraz formatu, jaki powinien zostać zastosowany. Dodawane są również atrybuty alt i zmieniane nazwy plików.
 • Optymalizacja wydajności – tutaj koszt podobnie jak powyżej zaczyna się od trzystu złotych, ponieważ jest to jedna z bardziej wymagających części, i często razem z optymalizacją wydajności, optymalizowana jest również grafika.

Cena domeny i serwera dla strony www

Adres internetowy, czyli domena nie jest dużym wydatkiem w momencie zamówienia strony internetowej. Sam koszt rejestracji to kilkanaście złotych i często jest on uwzględniany w realizacji całego zlecenia. Istotny natomiast jest koszt odnowienia domeny, tutaj zależnie od dostawcy usługi wacha się on od kilkunastu do kilkuset złotych rocznie (na cenę wpływa rozszerzenie domeny np. pl, com itp.).

Serwer lub hosting to miejsce, w którym znajdują się pliki strony internetowej, dlatego ważnym jest kompromis pomiędzy dobrą ceną a wydajnością. Nierzadko najtańsze hostingi oferują kiepską wydajność, która owocuje słabą responsywnością strony (szybkością działania). Koszt serwera / hostingu również zawiera się w przedziale od około stu do kilkuset złotych rocznie.

Koszty dodatkowe strony internetowej

Realizacja strony internetowej skupia się na powyżej przedstawionych kosztach, jednak należy się liczyć jeszcze z kilkoma dodatkowymi elementami, wpływającymi na finalny koszt realizacji, są to między innymi:

 • Zdjęcia – bardzo często webmaster lub projektant strony dostarcza zdjęcia ze swojej bazy, jeżeli jednak na stronie mają pojawić się inne zdjęcia z płatnych baz, koszt takich zdjęć jest pokrywany przez klienta.
 • Rozszerzenia od firm trzecich – aby ograniczyć koszty, można zakupić gotowe poszerzenie dla strony internetowej, jednak wartość realizacji wzrasta o koszt tego dodatku. Takim dodatkiem może być np. integracja z systemem księgowym, integracja z kurierem itp.
 • Fotografię – wykonanie zdjęć własnych produktów również wykonywane jest przez niezależnych fotografów, dlatego, jeżeli posiadasz swój własny produkt, który chcesz, aby został profesjonalnie przedstawiony, warto uwzględnić w projekcie profesjonalne fotografie.

Oczywiście powyższy materiał przedstawia ogólne koszty realizacji przedsięwzięcia, którym jest wykonanie strony internetowej. Warto zatem dokładnie zaplanować co chcesz osiągnąć i co chcesz zaprezentować na swojej stronie internetowej, aby wycena firmy reklamowej była bardziej precyzyjna.

Jeżeli szukasz wykonawcy strony internetowej, zachęcam do kontaktu w celu uzyskania bezpłatnej wyceny wykonania strony internetowej.