Edge Windows 10 i Reklama w Internecie

Ostatnie miesiące są przepełnione ciągłą reklamą w Internecie nowego systemu Windows 10 oraz najnowszej przeglądarki internetowej Edge.

Czy po kilku miesiącach od premiery warto skusić się na ofertę firmy w postaci darmowej aktualizacji do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu ?

Oczywiście w sieci znajdziemy opinię zarówno zwolenników jak i przeciwników tego kroku, dlatego warto zrobić zestawienie najważniejszych plusów i minusów nowego rozwiązania.

Nowa Przeglądarka

Niewątpliwym plusem systemu jest nowa przeglądarka Edge. Ten program to nie tylko próba odbudowania zaufania użytkowników, ale również próba przywrócenia wiary w to iż produkty firmy Microsoft w zakresie dostępu do sieci coś są warte, czego nie można było powiedzieć o Internet Explorerze. Poprzednia wersja przeglądarki sprawiała wiele problemów, nie chodzi tu tylko o jej szybkość, ale również zgodność z obecnymi standardami, które służą do tworzenia stron internetowych. Obecna nowa przeglądarka sprawia wrażenie szybkiego programu, który ma całkiem niezłą zgodność z HTML5 i CSS3, jednak do konkurentów dalej jej sporo brak. Oczywiście program ten na chwilę obecną nie posiada możliwości instalacji rozszerzeń dostępnych w programach takich jak Chrome czy Firefox, jednak ta funkcjonalność ma się w niedalekiej przyszłości pojawić.

Direct X i gry

Komputer w dobie multimedialnej rozrywki dostarcza również doskonałych wrażeń podczas grania w najnowsze tytuły. Jednak aby zobaczyć grę w pełnej okazałości na ekranie swojego komputera musi ona zostać uruchomiona w oparciu o najaktualniejsze bibliotek, prezentujące grafikę w najlepszy możliwy sposób. To zadanie w systemie Windows spełnia biblioteka DirectX, która w najnowszej wersji DirectX 12 jest dostępna tylko i wyłącznie dla Windows 10, starsze wersje tego systemu będą musiały bazować na poprzedniej wersji oprogramowania, a przez to gry uruchomione na nich będą działały w zauważalnie gorszy sposób, nie tylko pod względem wydajności ale i jakości grafiki, co wiele testów oczywiście potwierdza.

Wydajność i kompatybilność

microsoft edge favoritesInternetowe reklamy na stronach internetowych zachwalają możliwości nowego systemu, i faktycznie, po kilku miesiącach i wydaniu zbiorczych poprawek oprogramowanie to nabiera nie tylko kształtu, ale i stabilności i szybkości działania. Obecnie system ten działa z szybkością porównywalną z Windows 8.1, i zdecydowanie większą niż ma to miejsce na systemie Windows 7. W teście należy zwrócić uwagę na szybkość działania oprogramowania z uwzględnieniem upływu czasu i działaniu w postaci instalacji i deinstalacji dodatkowego oprogramowania. Systemy Windows 8.1 i 10, zdecydowanie na tym polu wygrywają z wysłużonym już Windows 7.

Historia lubi się powtarzać, i tak jak miało to miejsce z Windows XP, tak 10 jest obecnie krytykowany przez całą rzeszę ludzi, natomiast sukces zawdzięczać ma jedynie uciążliwej reklamie w Internecie i komunikatom w systemie nakłaniającym do instalacji. Jak dziś pamiętam słowa krytyki wobec Windows XP, który dla użytkowników Windows 98, był systemem ociężałym wymagającym, i zajmującym koszmarne ilości przestrzeni dyskowej, dla porównania warto nadmienić iż 98 zajmował około 250 MB na dysku, gdzie XP już 1,5 GB, bo było znaczącą różnicą.

Najnowszy system doskonale radzi sobie ze starszym sprzętem, natomiast jego najnowsze kompilację po instalacji, przy założeniu iż mamy połączenie z Internetem, potrafią pobrać niezbędne brakujące sterowniki, a tym samym oszczędzić nam sporo czasu przy instalacji nowego systemu. Niewątpliwie jest to spora zaleta zwłaszcza dla osób lubiących często przeinstalowywać system, lub zwyczajnie robią to w celach zarobkowych w serwisie, gdzie instalacja sterowników to często dość żmudna i problematyczna sprawa.

Tak samo jak strony internetowe, tak i system ciągle się rozwija i zmienia. Nie od dziś wiadomo iż strony internetowe ewoluują, mamy do czynienia z animacjami html, odtwarzaczami multimedialnymi itp. Reklama w Internecie i dotarcie do informacji w nim zawartych to podstawa, dlatego system Windows 10, doskonale nadaje się dla użytkowników którym zależy na ciągłych aktualizacjach i tym samym aby ich przeglądarka była coraz to bardziej kompatybilna z nowoczesnymi technologiami internetowymi.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę szybkość działania, kompatybilność, łatwość instalacji, i ciągłe aktualizację, uważam iż Windows 10 jest wart polecenia osobom zarówno korzystającym z sieci internet jak i graczom najnowszych tytułów, zdecydowanie należy jednak odłożyć instalację jeżeli mamy oprogramowanie specjalistyczne lub starsze które jak w przypadku aplikacji DOS może odmówić posłuszeństwa na najnowszej wersji systemu. Oczywiście aktualizacja przez pierwszy miesiąc może zostać cofnięta, dlatego każdy kto ma wątpliwości może wypróbować system i w razie konieczności powrócić do swojego poprzedniego systemu.