Linux a strony internetowe – reklama na linux

System operacyjny Linux, jest dla większości tematem który intryguje oraz daje wrażenie możliwości odkrycia nieodkrytego. Filozofia tego systemu opiera się na wolności, pod każdym dostępnym określeniem: wolności dostępu, wolności wyboru, wolności możliwości.

Jak zatem można powiązać Linux-a ze stronami internetowymi.

Nie od dziś wiadomo iż system GNU Linux, jest podstawą obecnego Internetu,

ponieważ to właśnie na nim opiera się zdecydowana większość serwerów które tak naprawdę są podstawą naszej sieci www.

Przeglądanie Internetu za pośrednictwem tego wyjątkowego systemu nie różni się w żaden sposób od konkurencji. Znajdziemy na nim popularną przeglądarkę Firefox wraz z niezbędnymi rozszerzeniami, dzięki czemu wszystkie strony wyświetlają się w prawidłowy sposób. Oczywiście strony które opierają się o czcionki systemowe będą wyglądały odrobinę inaczej ze względu na różnicę w ich wyświetlaniu, jak również wygładzanie czcionek działa odrobinę inaczej niż ma to miejsce w systemie Windows. Wyświetlanie strony internetowych nie odbiega jednak tak znacząco od tego co widzimy korzystając z innych systemów operacyjnych, przez co nie będzie ona dla nas praktycznie zauważalna.

Szybkość działania przeglądarki i stron internetowych nie różni się znacząco od tego co obserwujemy u konkurencji, jednak sama stabilność pracy przeglądarki jest zdecydowanie większa. Zarządzanie pamięcią w systemie operacyjnym Linux, funkcjonuje na tyle dobrze iż znane nam dobrze programy zyskują na stabilności, a tym samym jeżeli nasz komputer dysponuje odpowiednio dużym potencjałem to nawet najbardziej wymagające strony internetowe, przez które przeglądarka wymagać będzie zdecydowanie więcej pamięci operacyjnej, nie będzie stanowiło większego problemu.

System Linux to nie jedynie dobra baza do korzystania z sieci Internet

, ale również znakomite narzędzie do tworzenia tego typu rozwiązań. Opensource to określenie oprogramowania wolnego, na przedmiotowy system możemy zainstalować różnego rodzaju programy wspomagające tworzenie stron Internetowych w postaci narzędzi do kodowania, lub obróbki grafiki.

Dziś na funkcjonowanie strony ma wpływ nie tylko wydajność komputera na którym przeglądamy daną stronę ale również szybkość połączenia z Internetem, oraz szybkość działania serwera na którym znajduje się nasza strona.

Dlaczego jest to tak istotne ?

Wynika to z faktu iż zdecydowana większość tworzonych stron internetowych opiera się o system zarządzania treścią tzw. CMS, który daje możliwość właścicielowi strony modyfikowania jej zawartości bez konieczności zaznajamiania się z odpowiednimi i niezbędnymi językami programowania. Operacje wykonywane przez ten system wiążą się z koniecznością obsługi nie tylko wysyłania plików o które prosi klient (przeglądarka internetowa w momencie przeglądania strony), ale również realizowania zapytań do bazy danych, w której to przechowywane są wszystkie treści zamieszczone na stronie.

Powyższe zadanie jest właśnie w tym w czym linux czuje się najlepiej.

Strona internetowa to również grafika

, dzięki oprogramowaniu GIMP nasz linux dostarcza nam narzędzia niemal o funkcjonalności popularnego Photoshopa, za darmo. Oczywiście jeżeli do tworzenia strony potrzebne jest wykonanie grafiki wektorowej i tutaj znajdziemy odpowiednie oprogramowanie. System Windows i grafika wektorowa rozpoznawany jest głównie z marką Corel i programem Draw, w systemie Linux znajdziemy doskonałe i darmowe narzędzie Inkscape, które doskonale radzi sobie z zadaniami które stawiamy programowi graficznemu przy tworzeniu strony internetowej.

Przewagą systemu Linux jest również bezproblemowa instalacja popularnych systemów CMS na komputerze na którym pracujemy. Oprogramowanie to umożliwia w standardzie możliwość instalacji oprogramowania takiego jak serwer www Apache, lub baza danych taka jak MySQL. Daje nam to możliwość przetestowania strony przed jej finalnym zainstalowaniem na serwerze docelowym.

Oczywiście konkurencja również umożliwia tego typu zadania, i tak dla Windows znajdziemy te same programy, jak i rozwiązania wbudowane, jednak nie są one tak intuicyjne i w zasadzie proste w uruchomieniu jak w Linux, a nade wszystko pracując w środowisku Linux, pracujemy na tym samym oprogramowaniu na którym działa większość popularnych serwerów.

Każdy kto zechce wypróbować ten system ma możliwość uruchomienia go z płyty DVD / CD lub Pendrive bez potrzeby instalacji.