Strony internetowe a procesory AMD

Czy strony internetowe na komputerach z procesorem AMD działają inaczej, niż na tych wyposażonych w procesor Intel. Czy lepsza technologia to procesorów to tylko marketing, i cena ma znaczenie.

AMD, jest największą konkurencją Intela. Procesory te w latach 90-tych były tak bardzo kompatybilne z architekturą Intela, że można było je znaleźć w komputerach wyposażonych w te same płyty główne, a co za tym idzie, działały na tych samych podstawkach. Wynikało to po części z licencji jakie AMD nabyła od Intela na architekturę x86, która po dziś dzień nie zmieniła się w tak znaczący sposób, aby można było mówić o przełomowych różnicach obu architektura w tym zakresie.

Procesory AMD od lat były produkowane z myślą o zastosowaniach multimedialnych, przez co bogatsze o nowoczesne technologię dorównywały, a nie rzadko były zdecydowanie lepsze w tego typu zadaniach od konkurencji. Intel zadebiutował ze swoim MMX w swoich procesorach Pentium, które były flagowym produktem tego producenta, natomiast zdecydowanie później AMD w procesorach z serii K6 przedstawiło technologię D3 Now!, niejako odpowiednik multimedialnych funkcji Intela. Czasy te były dla producentów o tyle interesujące, iż w przedmiotowym okresie istotna była, i to ona właśnie była wyznacznikiem szybkości, częstotliwość taktowania procesora podawana w MHz, jasnym było iż im większa częstotliwość taktowania tym szybkość procesora większa.

Obecnie szybkość procesora zależy od innych elementów jego budowy, to znaczy technologii zastosowanych w nim samym, optymalizacji programowej i integracji grafiki bądź też jej brak.

Dziś wybór procesora ze względu na bardzo intensywny marketing firmy intel, zarówno dla użytkowników jak i sprzedawców wydaje się być oczywisty, wybieramy Intela, ale czy to rozwiązanie jest słuszne ?

Procesory a zadania multimedialne

Jasnym jest iż procesory Intel są bardzo wydajne w skomplikowanych operacjach matematycznych, przetwarzanie danych jest w tym wypadku zdecydowanie lepsze, według wszelkich benchmarków, ale jak jest faktycznie. Otóż przy wyborze procesora i architektury na której opieramy nasz komputer, należy kierować się jednym, do czego będzie ten komputer wykorzystywany.

Procesor a strony internetowe

W przedmiotowym artykule bierzemy pod uwagę iż nasz komputer będzie spełniał rolę domowego narzędzia dzięki któremu uzyskamy dostęp do Internetu czyli :

 • będziemy przeglądać strony internetowe, portale społecznościowe, oraz portale informacyjne
 • będziemy oglądać filmy i słuchać muzyki za pośrednictwem Internetu i offline (bez dostępu do sieci)
 • będziemy magazynować, przeglądać i w prosty sposób edytować naszą bazę zdjęć (zapewne z wakacji lub rodzinnych)
 • będziemy tworzyć proste dokumenty na potrzeby domowe

Biorąc pod uwagę powyższe, będziemy korzystać w tradycyjny, niewyspecjalizowany sposób z komputera osobistego, zakładając przy tym iż nasz budżet domowy nie pozwala nam na zakup rozwiązań Apple, lub wysokiej klasy sprzętu firmowego, mamy rozsądny budżet, i chcemy z komputera korzystać bez większych przeszkód.

Oczywiście rozpatrując te elementy należy brać pod uwagę ilość pamięci RAM, dysk twardy, matrycę itd., jednam my skupmy się na samym procesorze, przyjmijmy iż nasz nisko budżetowy komputer posiada 4 GB pamięci RAM, oraz jakiś dysk twardy, rzecz jasna klasyczny, chociaż w przypadku dołożenia kilku dziesięciu złotych można nabyć dysk o mniejszej pojemności, ale zdecydowanie szybszy co każdemu polecam, matryca komputera to 15”, o przeciętnej rozdzielczości.

 

Czy dla powyższych zadań jak przeglądanie Internetu, stron internetowych itp. opłacany jest zakup rozwiązań Intela czy lepiej pochylić się nad AMD ?

Najprostszym wyznacznikiem porównując oba rozwiązania przy założeniu iż pozostałe części są niemal identyczne niech będzie cena. Opieramy się tutaj o jeden z popularnych sklepów komputerowych wyszukując dwa niemal identyczne modele, różniące się jedynie procesorem.

Porównując dostępne na rynku procesory AMD i Intel, w identycznym zakresie cenowym różnice przemawiające na korzyść AMD to :

 • nowszy od rozwiązań intela
 • nieznacznie większy pobór energii
 • więcej rdzeni (4 nie 2)
 • wyższe taktowanie
 • większe możliwości OC
 • identyczne TDP
 • lepsza wydajność przy aplikacjach multimedialnych i wielowątkowych

W czym natomiast ma przewagę Intel :

 • niższe zapotrzebowanie na energię przy słabszych procesorach (jednak wydajność jest mniejsza od AMD nawet o 70 %)
 • lepsza wydajność przy aplikacjach jednowątkowych

Warto jednak przejść z teorii do praktyki, ponieważ benchmarki nie oddają w pełni komfortu pracy i różnic które prezentują.

W dobie nowoczesnych rozwiązań zdecydowana większość aplikacji pracuje w systemie wielowątkowym, sam system operacyjny doskonale radzi sobie z podziałem zadań na wszystkie rdzenie procesora, przez co jednostki wielordzeniowe działają zdecydowanie lepiej od rozwiązań o mniejszej ich ilości.

Obecnie przeglądając stronę internetową mamy do czynienia z :

 • ładowaniem dużej ilości danych, które cały czas są przetwarzane
 • nieustanne obciążanie procesora przez wszechobecne reklamy
 • animacje flash (które zaczynają odchodzić w niepamięć), bardzo mocno obciążają procesor
 • duża ilość grafiki wpływa na jakość przeglądania strony przy jednostkach wolniejszych
 • do tego najczęściej w tle słuchamy muzyki
 • w tle pobieramy jakiś plik
 • w tle nasz system nieustannie pracuje i wykonuje wiele operacji związanych z obsługą sprzętu itp.

Podsumowanie

Jeżeli decydujemy się na komputer do klasycznych rozwiązań, chcemy czegoś taniego i wydajnego, a przy tym mogącego zapewnić komfortową pracę, zdecydowanie należy rozważyć opcję AMD, ponieważ w tej samej kwocie zyskujemy procesor wydajniejszy, który daje większą swobodę w pracy z wieloma aplikacjami, oraz zostanie lepiej wykorzystany choćby nawet przez Windows 10.