Systemy CMS co to właściwie jest ?

Bardzo często podczas zamawiania strony internetowej jako klient możemy spotkać się z określeniem CMS, czym właściwie jest to coś i o co tutaj chodzi.

System CMS (Content Managment System – System Zarządzania Treścią), to nic innego jak przyjazny dla użytkownika interfejs, który daje możliwość wprowadzania zmian na stronie internetowej bez konieczności znajomości zagadnień technicznych takich jak programowanie.


Oczywiście spotkać możemy się z wieloma odmianami tego systemu.

Na początek podzielmy je na dwa podstawowe typy, autorski i darmowy.
System CMS autorski, to strona internetowa opierająca się o rozwiązanie napisane przez jedną firmę, własne rozwiązanie, nie rozpowszechniane publicznie bezpłatnie.

Do zalet autorskiego rozwiązania należą między innymi :

  • mniejsza podatność na ataki hakerów
  • relatywnie większa szybkość w porównaniu do rozwiązań darmowych

Do wad można natomiast zaliczyć :

  • płatne aktualizacje
  • konieczność współpracy z firmą która wydała dane rozwiązanie

CMS darmowe, takie jak joomla, wordpress, drupal itd. opierają się o rozwijane przez społeczność rozwiązania, rozpowszechniane są poprzez stronę projektu darmowo, można oczywiście przekazać dotację na rozwój danego projektu.

Do zalet rozwiązań darmowych można zaliczyć :

  • częste wydania nowych wersji (średnio co pół roku)
  • darmowe aktualizacje
  • dostępność wielu darmowych dodatków
  • darmowe templatki (zestawy wyglądu strony)

Do wad natomiast :

  • większa podatność na ataki hakerów ze względu na otwarto źródłowy kod
  • mniejsza wydajność w porównaniu do rozwiązań autorskich

Nadmienić należy iż wiele popularnych serwisów takich jak np. CNN opierają się właśnie o darmowe systemy CMS. Czy jednak jest on całkiem darmowy ?
Owszem system zarządzania treścią na licencji open source jest darmowy, jednak stworzenie indywidualnego wyglądu strony, wdrożenie treści czy napisanie specjalnego dodatku na zamówienie jest już płatne, jednak kwoty te są zdecydowanie niższe niż w przypadku rozwiązań autorskich.

Jaki system wybrać ?

Jeżeli prowadzimy małą stronę, nie dysponujemy dużymi zasobami finansowymi, i ma ona pełnić jedynie funkcję informacyjną, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie strony opartej o darmowy cms, aby uatrakcyjnić jej wygląd a tym samym, żeby nasza strona nabrała wyrazistości i indywidualności, lepiej zainwestować w stworzenie indywidualnej grafiki dla tego typu systemu.
Jeżeli posiadamy zatrudnionego informatyka, i zależy nam na wysokim poziomie bezpieczeństwa, warto zastanowić się nad rozwiązaniem autorskim, które odpowiednio aktualizowane i uzupełniane o nowinki technologiczne będzie wydajniejszym rozwiązaniem.


Jakie poza tym możemy spotkać typy CMS :

Przede wszystkim każdy system został stworzony z myślą o konkretnych zastosowaniach. Dla przykładu system WordPress został stworzony o blogach i stronach tematycznych działających na zasadach blogu, obecnie jednak system ten posiada tak duży zasób nowoczesnych rozszerzeń iż śmiało można go zastosować jako sklep.
Inne systemy takie jak Joomla czy Drupal, posiadają bardzo zaawansowany sposób zarządzania grupami artykułów, a tym samym idealnie nadają się na średnio profesjonalną stronę, która dysponuje bardzo rozbudowaną strukturą. Na systemach tych można zbudować nawet portal informacyjny, i nie będzie to stanowiło dla niego większego wyzwania.
Czym zatem jest ten system CMS, to strona internetowa w stronie, narzędzie ułatwiające prace poprzez przeglądarkę, bez tego rozwiązania w dzisiejszych czasach żadna poważna strona nie ma większych perspektyw na rozwój.
Jeżeli pomimo tego wpisu pojawią się pytania, prosimy o kierowanie informacji lub pytań na naszego maila, a z pewnością uzupełnimy informację w kolejnych wpisach.