Tysiące stron zniknie z Internetu. Sprawdź, czy Twoja też!

To już jest pewne, tysiące stron innernetowych zniknie z wyników wyszukiwania w google, wszystko za sprawą taktyki wdrażanej od kilku lat. Tysiące stron zniknie z sieci.

Firma google w swoim komunikacje 5 marca bieżącego roku, poinformowała iż od września 2020r. wyszukiwarka rozpocznie indeksację stron z uwzględniemiem wersji mobilnej strony www. Komunikat ten jasno wskazuje iż praktyki związane z zachęcaniem użytkowników do publikowania stron responsywnych zakończyły się, od teraz będą wymagać.

Twoja strona www może zniknąć z wyszukiwarki

Wszystko wskazuje na to iż od września 2020r, wyniki w wyszukiwarce google dla urządzeń mobilnych jak smartphone, nie będą uwzględniać stron nie posiadających wersji dostosowanej do tych urządzeń. Według danych google około 30% stron opublikowanych w sieci nie jest dostosowanych do pracy z urządzeniami mobilnymi. Warto zadbać o swoją stronę, już teraz wykonując test narzędziem Mobile-Friendly dostarczanym od google. Jeżeli twoja strona internetowa przejdzie go poprawnie, możesz spać spokojnie, w przeciwnym wypadku warto dokonać modernizacji strony przed wdrożeniem tego rozwiazania.

google search console test responsywnosciWeryfikacji strony, możemy dokonać również za pośrednictwem narzędzia Google Search Console, które to skieruje nas do odpowiedniego testu.

Modernizacja strony www rozwiązuje problem

Jak zatem przygotować się na zmianę w Google. Najprostszym rozwiązaniem będzie modernizacja strony internetowej, która uwzględni zdolność strony www do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Większość stron oparta o CMS-y takie jak WordPress, Joomla lub Drupal posiada skórki, które odpowiadają za wygląd strony, ale również jej zdolność do responsywności. Zatem jeżeli posiadasz stronę zbudowaną na tych właśnie CMS, możesz w szybki sposób dostosować swoją stronę do wymogów Google. Jeżeli jednak posiadasz autorskie rozwiązanie, konieczny będzie kontakt z twórcą strony, który ze względu na prawa autorskie będzie mógł wykonać odpowiednie modyfikacje. Ostatnim rozwiązaniem jest oczywiście przeniesienie wszystkich treści, na nową stronę internetową, która będzie dostosowana do wymogów poprzez prawidłowe wyświetlanie się na telefonach.

Nowa strona internetowa dla Ciebie lub Twojej firmy

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz stworzenie strony internetowej, warto już teraz uwzględnić responsywność na etapie zamówienia i projektowania. Większość obecnych na rynku wykonawców, w tym my, nie dostarcza już od lat stron, które nie posiadają funkcji responsywności. Jeżeli jednak zlecisz wykonanie nowej strony internetowej firmie, która nie wskaże tej funkcjonalności, w swojej ofercie warto o nią dopytać.

Strona mobilna to nie zawsze strona responsywna

Posiadasz stronę internetową w wersji mobilnej, jej adres zaczyna się od literki m przed domeną, niestety muszę cię zmartwić.

Wyszukiwarka będzie traktować je jako dwie różne strony internetowe. Warto zatem zmodernizować swoją stronę www, aby była responsywna i sama dostosowywała się do urządzenia, na którym jest wyświetlana. Warto brać pod uwagę większość urządzeń dostępnych na rynku, jednak wyróżnić należy cztery grupy, będą to: komputery, laptopy, tablety i smartphony (telefony).

Strona www powinna posiadać zdolność dostosowania sposobu wyświetlania treści w zależności od typu urządzenia, na którym zostanie wyświetlona. W prawdzie rewolucja dotyczy przedewszystkim telefonów, jednak warto zadbać również o innych użytkowników.