Strona Internetowa jest obowiązkowa dla Spółek Akcyjnych i Komandytowo – Akcyjnych

Jeżeli odpowiadasz za właściwe wdrażanie przepisów w Spółce Akcyjnej lub Spółce Akcyjno-Komandytowej musisz wiedzieć, że od 1 stycznia 2020r. podmioty te, muszą posiadać stronę internetową.

Zgodnie z nowelą Kodeksu Spółek Handlowych (ksh), art. 5 par.5, podmiot będący Spółką Akcyjną lub Spółka Akcyjno-Komandytową ma obowiązek posiadania strony internetowej. Cytując przedmiotowy paragraf, brzmi on następująco: „Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.”

Obowiązkowa Strona Internetowa dla Spółek

Posiadasz inny rodzaj spółki, nie jesteś zobligowany prawek do posiadania strony internetowej, jednak musisz pamiętać, że strona www to nie tylko komunikacja z klientami o czym mowa w kodeksie, ale również źródło pozyskiwania nowych klientów.
Zgodnie z nowelizacją kodeksu spółek handlowych, Spółki Akcyjne i Akcyjno-Komandytowe, które posiadają już strony internetowe, muszą w wydzielonym miejscu na stronie publikować dokumenty wymagane przez prawo, a są to między innymi:

  • Informacje dotyczące walnych zebrań
  • Sprawozdania finansowe
  • Uchwały
  • Dane rejestrowe
  • Wysokość kapitały zakładowego
  • oraz inne wskazane prawem i statutem

Co obowiązek posiadania strony www oznacza

Dla części spółek obowiązek posiadania strony internetowej nie wprowadzi niczego nowego. Jednak podmioty, które do tej pory strony www nie posiadały, lub posiadały stronę jednak nie aktualizowały na niej treści, oznaczać to będzie konieczność zaangażowania się w pracę związaną ze stroną.

Co grozi za niedopełnienie obowiązku

Jeżeli nie posiadasz strony internetowej, lub nie aktualizujesz na bieżąco informacji wymaganych przepisami prawa, zgodnie z obowiązującym prawem grozi grzywna w wysokości 5000 zł.
Spółka, która chce być zgodna z wymogami, po założeniu strony, musi dokonać zgłoszenia adresu w rejestrze, tylko spełnienie powyższych wymagań uchroni spółkę przed konsekwencjami.