Google – podstawowe narzędzie pracodawcy w rekrutacji

Warto zadbać o swój wizerunek w sieci. Firmy w trakcie procesu rekrutacji biorą pod uwagę Twoje CV i doświadczenie, ale również Twoją aktywność w Internecie, warto o nią zadbać, aby nie stracić okazji na wymarzoną pracę.

Szukając pracy

najczęściej każdy chce przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle, oczywiście do wyszukiwania ofert korzysta ze stron internetowych, portali i urzędu pracy.


Jak natomiast potencjalny pracodawca weryfikuje swoje potencjalnego pracownika.
Czy jest to zapoznawanie się z listem motywacyjnym, zapewne sporządzonym w przemyślany i dokładny sposób ?
Czy może z CV, które prezentuje jakże bogate doświadczenie zawodowe pracownika, jego gotowość do pracy w wielu zawodach i otwartość do kształcenia i samodoskonalenia ?
Czy też jest to Pani Krysia z księgowości a kandydat to jej znajomy ?
Otóż w dobie nowoczesnych technologii każdy pracownik weryfikowany jest przez potencjalnego pracodawcę poprzez… wyszukiwarki internetowe i portale społecznościowe.

Co zatem nasz biedny,

na chwilę obecną bezrobotny może zrobić z tym faktem, o ile bierze pod uwagę tą właśnie ewentualność, wydawać by się mogło że nic, jednak jest to twierdzenie błędne.
Jeżeli sam nie wykreujesz swojego wizerunku w sieci, pamiętaj, sieć wykreuje go sama na podstawie informacji które udostępniasz.
Zatem od czego rozpocząć przygodę z siecią, jeżeli chcemy być kandydatem do pracy, który przejdzie pozytywną weryfikację przez każdego pracodawcę.
Po pierwsze :
Nie udostępniaj na prawo i lewo swoich prywatnych opinii publicznie, a jeżeli już musisz to robić staraj się aby odbiorcami byli Twoi Znajomi. Nie inaczej jeżeli nie zadbasz aby twój profil w portalu społecznościowym, wyświetlał ludziom tobie nieznanym jedynie szczątkowe informację, mogą oni poznać na twój temat informację której nie koniecznie chciałbyś aby ujrzały światło dziennie np. zdjęcie z wieczoru kawalerskiego swojego kolegi na którym leżysz w dwuznacznej pozie i w dziwnych okolicznościach, oczywiście jeżeli takowe posiadasz. Tak więc ustawienie prywatności profili społecznościowych.
Po drugie :
Nie rejestruj się gdzie popadnie. Jeżeli na co dzień korzystasz z wielu stron internetowych czy też portali, a na domiar złego poszukujesz swojej drugiej połówki korzystając z sieci, to głęboko zastanów się nad swoim postępowaniem. Pamiętaj ! twój potencjalny pracodawca z całą pewnością trafi na te informacje i tym samym dowie się o tobie zdecydowanie więcej niż powinien. Co możemy zatem zrobić w tym wypadku ? Korzystaj z portali gdzie informacje udostępniane są jedynie dla ludzi już w nim zarejestrowanych, uchroni cię to przed niewygodnymi pytaniami, co Pan/Pani robi na tym portalu, gdyż osoba zadająca to pytanie będzie sobie zdawała sprawę iż może w odpowiedzi usłyszeć, a Pan/Pani ? Trzymanie się tej zasady zaprocentuje nie tylko w tym wypadku, ale może uchronić cię przed zarejestrowaniem się na portalach których celem jest jedynie wyłudzenie opłaty rejestracyjnej lub innych ukrytych głęboko w regulaminie.
Po trzecie :
Twoje zdjęcia udostępnione w sieci, są ogólnodostępne, czy tego chcesz czy nie. Nawet dbając o swoją prywatność zdarzają się wycieki informacji z zabezpieczonych serwisów, czy to poprzez włamanie, czy to ktoś wykorzystuje nasz wizerunek w celu dokonania oszustwa. Nim zamieścisz zdjęcie, zastanów się czy jest ono odpowiednie, oraz czy w razie jego upublicznienia będzie ono dla ciebie upokarzające czy też nie.

Jeżeli zatem chcesz stać się dobrym kandydatem, który sam decyduje jakie informacje ma otrzymać potencjalny odbiorca, trzymaj się tych prostych zasad korzystając z internetu i wielu stron o tematyce społecznościowej, w przeciwnym przypadku możesz skorzystać z pomocy firm zajmujących się kreowaniem wizerunku, lub publick relaction.