Jak przyśpieszyć komputer – dbamy o system

Jeżeli twój komputer zwolnił, możesz go w prosty sposób przyśpieszyć. Odpowiednie dbanie o system oraz sprzęt odwdzięczy się długim i wydajnym działaniem Twojego komputera. Zobacz co możesz zrobić, aby Twój komputer był szybszy.

W dobie superszybkich komputerów,

gdzie kilkurdzeniowy procesor lub kilka gigabajtów pamięci operacyjnej nikogo nie dziwi, większość zapomina o podstawowych zasadach które pomagają w codziennym użytkowaniu komputera.


Dawniej system operacyjny do pracy wymagał ułameka tego co oferują nam dzisiaj telefony, jednak dzisiaj, jest to złożone i rozbudowane oprogramowanie, w połączeniu z wieloma dodatkowymi programami użytkowymi, potrafi ono w znacznym stopniu obciążyć sprzęt do tego stopnia iż komfortowa praca staje się zadaniem prawie nie wykonalnym, co więc zatem zrobić w takiej sytuacji ? Lepiej zapobiegać niż leczyć powie każdy lekarz i w przypadku komputerów też takie zachowanie jest prawidłowe.

Nasz komputer z biegiem czasu zbiera różnego rodzaju informacje, przetwarza dane które mu dostarczamy i nieustannie odczytuje i zapisuje te które są zmagazynowane na dysku twardym, dlatego opiszę w jaki sposób zadbać o podstawowe podzespoły komputera, oraz jak najefektywniej je wykorzystać biorąc pod uwagę jedynie oprogramowanie, nie uwzględniając przy tym konieczności zmiany sprzętu, nim jednak to wykonam opiszę jednostkę, którą w obecnych czasach należy brać jako wyznacznik minimum które musi zostać spełnione.

Sprzętowe minimum do komfortowej pracy biurowej i przeglądania internetu:

Nasz komputer powinien posiadać procesor taktowany zegarem minimum 2 GHz i dwa rdzenie, co zapewni płynność obsługi animacji wyświetlanych na stronach internetowych w szczególności typu flash, a przy tym dać możliwość uruchomienia czegoś więcej niż przeglądarki internetowej i jednej strony internetowej.
Pamięć RAM oczywiście również jest elementem kluczowym, jeżeli posiadamy w miarę nowoczesny system operacyjny taki jak Windows Vista, lub nowszy Windows 7 czy 8.1 musimy posiadać co najmniej 2 GB pamięci, w prawdzie producent deklaruje iż minimalna ilość to 1 GB, doświadczenie natomiast pokazuje iż dalekie jest to od komfortu pracy. Osobiście zalecam stosowanie 3 GB pamięci RAM lub więcej, co zapewni nam pożądany komfort pracy i rozrywki (nie uwzględniając nowych tytułów gier).
Dysk twardy, tutaj bez większych rewolucji, i raczej trudno będzie nie spełnić tego wymagania czyli posiadający prędkość obrotową na poziomie 7 tysięcy obrotów na minutę, wolniejsze dyski w tej chwili spotkać możemy jedynie w laptopach. Oczywiście przy wolnych dyskach i małej ilości pamięci RAM nasz komputer widocznie będzie się dławił podczas przetwarzania danych.
Pozostałe elementy nie mają tutaj większego znaczenia, jeżeli nasz komputer ma służyć jedynie do przeglądania internetu i prostych prac biurowych.

Jeżeli zatem mamy sprzęt wolniejszy niż ten wymieniony powyżej, żadne zabiegi nie zwiększą nam komfortu pracy w stopniu takim jakbyśmy tego oczekiwali i musimy brać pod uwagę modernizację sprzętu lub wymianę na nowy.

Jak więc przyśpieszyć komputer ?

Po pierwsze i najważniejsze, posiadajmy zainstalowane tylko te programy których potrzebujemy, jeżeli jakiegoś programu nie używamy, odinstalujmy go. Pamiętajmy iż część programów posiada ukryte usługi lub funkcje które są uruchamiane czy to z systemem czy to zagnieżdżone w jego opcjach jak choćby menu kontekstowe. Pozbywając się zbędnych programów oszczędzamy nie tylko miejsce, ale i możemy przyśpieszyć działanie komputera.
Warto zwrócić uwagę jakie programy są uruchamiane podczas startu komputera, i tutaj mamy do dyspozycji bardzo zacne narzędzie, które uruchomić możemy wybierając funkcję uruchom w windows (lub klawisz Win + R), następnie wpisując msconfig. Narzędzie to pozwala kontrolować uruchamiane Usługi i Programy (w Windows 8, zakładka Uruchamiane jest dostępna w Menadżerze zadań), pamiętajmy jednak aby usługi firmy Microsoft pozostawiać uruchomione, jeżeli nie dysponujemy zaawansowaną wiedzą wyłączajmy jedynie usługi które należą do innej firmy, w przypadku wyłączenia potrzebnej usługi lub programu po ponownym uruchomieniu dowiemy się że jednak dana usługa była potrzebna gdy jakiś program przestanie działać.

Aby nasz komputer działał zdecydowanie szybciej, nie uruchamiajmy razem ze startem systemu aplikacji takich jak skype, gadu-gadu czy winamp, a najzwyczajniej w świecie włączajmy je w tedy kiedy ich potrzebujemy, aplikacje takie jak komunikatory itp. w znacznym stopniu obciążają nasz komputer, zajmują sporo miejsca w pamięci i niepotrzebnie spowalniają jego uruchamianie.
Gdy kwestię oprogramowania i uruchamianych usług mamy załatwioną warto zająć się tym co mamy na dysku. Dla własnego bezpieczeństwa ważne pliki trzymajmy na innym dysku niż C, będzie to wygodne rozwiązanie w przypadku konieczności reinstalacji systemu, starajmy się zatem na dysku C trzymać jedynie zainstalowane programy i system.
Kolejnym etapem będzie posprzątanie dysku ze zbędnych plików, co należy powtarzać w miarę regularnie, pomoże nam w tym znany program CCleaner, dostępny w darmowej wersji, pomoże on nam pozbyć się zbędnych plików i wpisów do rejestru, ponadto wyczyści pliki tymczasowe wielu programów. Warto również korzystać z wbudowanego w system programu Oczyszczania dysku dostępnego we właściwościach dysku twardego.
Po zakończeniu oczyszczania dysku i optymalizacji systemu poprzez ustalenie właściwych usług i programów warto dysk zoptymalizować poprzez jego defragmentację.
Jak wspomniałem na wstępie dysk twardy podczas pracy komputera nieustannie odczytuje i zapisuje dane, w pewnym momencie następuje fragmentacja plików, czyli część pliku zapisana jest np. na początku dysku, a kolejny jego fragment w środkowej części. Poprzez defragmentację system poskłada fragmenty w jedną całość i tym samym zmniejszy czas potrzebny do odczytania danego pliku, a co za tym idzie przyśpieszy uruchamianie systemu, programów, czy nawet otwieranie plików.

Jak dbać o pamięć RAM ?

Wspomniałem wcześniej o konieczności przeanalizowania uruchamianych aplikacji podczas startu systemu operacyjnego, co poza tym możemy zrobić. Aby nasz system działał wydajniej warto stosować lekkie oprogramowanie, które posiada mniejsze wymagania sprzętowe, i tak dla przykładu, program antywirusowy, który jest w obecnych czasach podstawowym oprogramowaniem jest jednym z programów które działają cały czas podczas pracy systemu, a tym samym w największym stopniu wpływają na jego wydajność, stosowanie lekkiego programu antywirusowego przyśpieszy działanie komputera. Aby sprawdzić które programy są mniej wymagające w zasoby możemy skorzystać z wielu testów dostępnych na stronach internetowych, dla przykładu oprogramowaniem wymagającym jest np. Norton Antywirus czy też Panda Antywirus, natomiast programy takie jak NOD 32 lub 360 Total Security to programy działające również sprawnie, jednak wymagające mniejszej ilości zasobów sprzętowych czyli pamięci RAM czy mocy obliczeniowej procesora.

Zadbać o komputer można również poprzez regularne skanowanie oprogramowania na obecność wirusów, to właśnie one najczęściej negatywnie wpływają na wydajność naszego sprzętu. Kiedy poczujemy znaczący spadek wydajności komputera, warto dla pewności uruchomić program antywirusowy i sprawdzić cały dysk na obecność tego typu programów.
Korzystając z powyższych wskazówek, gwarantuje że system będzie działał od 10 do 30% wydajniej niż taki sam komputer w którym nie stosowano się do tych zasad.