Kontrola rodzicielska z poziomu routera

Jest wiele możliwości sprawowania kontroli rodzicielskiej w dostępie do Internetu, jednak najefektywniejszym jest ograniczenie dostępu do sieci już z poziomu naszego routera. Tej blokady Twoje dziecko nie ominie.

Nie od dziś każdy rodzić zastanawia się

w jaki sposób może czuwać nad czasem który poświęca dziecko na zabawie z komputerem. 

Internet, strony internetowe i innej materiały dostępne w sieci kuszą dziecko, i tym samym utrudniają koncentrację nad nauką, jak zatem możemy w efektywny i pewny sposób ograniczyć naszemu dziecko dostęp do tej sieci, w sposób automatyczny, a najlepiej z góry określony w wyznaczone dni i godziny tygodnia.kontrola1
Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi firma TP-Link, wraz ze swoimi budżetowymi produktami które zapewne każdy w domu posiada, a jest to router. Urządzenie to pozwala podzielić łącze internetowe dla kilku urządzeń, czy to komputerów, smartphonów, czy też innych jak telewizor.

Jedną z ciekawszych funkcji które oferuje poprzez stronę internetową panelu zarządzania routerem, jest kontrola rodzicielska, na czym jednak ona polega.
Otóż umożliwia on w specjalnej zakładce Ustawienia kontroli rodzicielskiej, zdefiniowanie listy komputerów z których korzystają dzieci, i tym samym wyznaczenie godzin w których dla danego urządzenia internet jest udostępniany, w pozostałych porach dnia komputer ten nie będzie miał dostępu do sieci internet.

Jak możemy wykonać tego typu ograniczenie.

Po pierwsze, aby kontrola była efektywna należy określić urządzenie rodzica, będzie ono wyłączone z wszelkich ograniczeń, minusem tutaj jest niestety to, że możemy wyznaczyć tylko jedno takie urządzenie, natomiast nie stanowi to większego problemu na etapie dalszej konfiguracji. Urządzenie to przypisywane jest na podstawie MAC adresu karty sieciowej, co uniemożliwia ewentualne podszycie się przez inne urządzenie (w teorii).
Po drugie, na liście zdefiniowanych urządzeń poniżej, możemy dodawać te które mają zostać objęte kontrolą dostępu. Konfiguracja pozwala na dodanie adresu sprzętowego karty sieciowej urządzenia objętego kontrolą, aktualnego adresu IP komputera, wybierając z listy aktywnych urządzeń w sieci, oraz opisu urządzenia.
Poza tymi wyżej wymienionymi funkcjami możemy ustawić dla jakich domen dane urządzenie będzie miało dozwolony dostęp, tym samym uniemożliwić połączenie się komputera ze stronami innymi niż na zdefiniowanej liście.

Czym jednak była by kontrola bez harmonogramu dostępu, tutaj również możemy zdefiniować pory dostępu do sieci, oraz dni tygodnia.

Przedstawiona tutaj kontrola rodzicielska jest ubogą formą kontroli, jednak nie wymaga ona dodatkowych kosztów na specjalne oprogramowanie, oraz uzyskujemy pewniejszego typu ograniczenia, które nie jest możliwe do wyłączenia w komputerze który został objęty kontrolą