Grafika na Twojej Stronie Internetowej a wyszukiwarka Google

Strona internetowa składa się z kodu, oraz treści i grafiki. Kod i treść są niewielkie, biorąc pod uwagę rozmiar, natomiast grafika jest często lwią częścią objętości samej strony www.

Warto zatem zadbać by grafika, którą umieszczasz na swojej stronie internetowej, była odpowiednio przygotowana i opisana.

Rozmiar a wielkość grafiki www

Podczas analizy grafiki Twojej strony internetowej należy uwzględnić dwie wartości, objętość i rozmiar grafiki. Objętość będzie to wartość, jaką plik zajmuje na dysku serwera lub komputera. Wielkość natomiast będzie to rozdzielczość grafiki, wyrażona najczęściej w pikselach.
Obie wartości są równie istotne, ponieważ jedna zależy od drugiej. I tak jeżeli grafika lub zdjęcie umieszczone na Twojej stronie internetowej będzie dużej rozdzielczości, to co za tym idzie zajmie dużo więcej przestrzeni dyskowej.

Szybkość strony internetowej zależy od wielkości grafiki

Twoja strona internetowa wolno się wczytuje, winna może być grafika ! Sprawdź w pierwszej kolejności czy pliki graficzne na Twojej stronie www nie są w za dużej rozdzielczości, ponieważ o ile duża rozdzielczość idzie w parze z jakością, ale też jej czas ładowania jest większy ze względu na rozmiar.
Zatem jeżeli potrzebujesz na swojej stronie internetowej zdjęcia, o wymiarach 600 pikseli w szerokości i 400 pikseli wysokości, nie umieszczaj zdjęcia o wymiarach 6000 pikseli na 4000 pikseli. Grafika w dużej rozdzielczości zostanie finalnie i tak zmniejszona, jednak tylko wizualnie, natomiast przeglądarka będzie zmuszona pobrać oryginalny plik, co wydłuży czas ładowania się strony www.
Przed wgraniem zdjęcia, sprawdź jakiej wielkości grafika musi zostać umieszczona na stronie, i zmniejsz plik do oczekiwanej wartości !

kod strony internetowej webdesignKompresja bezstratna zdjęcia i grafiki

Umieściłeś na swojej stronie www zdjęcia we właściwej rozdzielczości, brawo ! Jest to jednak część pracy, kolejnym zadaniem będzie zmniejszenie objętości grafiki, bez zmniejszania rozdzielczości. Dokonać tego możemy, kompresując zdjęcie metodą bezstratną, czyli wpływającą w najmniejszy możliwy sposób na jakość grafiki. Narzędzia umożliwiające to zadanie dostępne są online, są to często strony internetowe, gdzie możemy wgrać plik graficzny i pobrać wersję skompresowaną.

Nowoczesny format grafiki na strony internetowe

Najlepszą możliwą formą uzyskania małej objętości pliku przy zachowaniu jakości, jest stosowanie formatów graficznych nowej generacji. Analizując stronę internetową, Google zwraca uwagę na konieczność stosowania grafik w formacie nowej generacji. Wyszukiwarka ma tutaj na uwadze format, który wprowadziło samo Google, czyli webp. Warto zatem stosować format webp na stronie internetowej, ponieważ Google dodatkowo promuje strony, które go posiadają.

Opisuj zdjęcie na stronie www

Twoja grafika, aby odniosła właściwy skutek w kontekście SEO, musi zostać jeszcze opisana. Najprostszą metodą opisu zdjęcia będą dwie wartości. W pierwszej jest to sama nazwa, dlatego nazywaj plik w taki sposób, aby nazwa opisywała jego zawartość. Drugi to ALT, czyli alternatywny tekst wyświetlany w momencie, w którym grafika sama w sobie jest niedostępna, lub przeglądarka nie wyświetla grafik. Tutaj możesz w sposób opisowy nazwać zawartość zdjęcia lub grafiki.
Obie wartości pomogą wyszukiwarce, poznać zawartość pliku graficznego, i wyświetlać go w wynikach wyszukiwania, dla odpowiednich haseł.