Strony Internetowe – wersja mobilna

Strona internetowa mobilna, określana również nazwą RWD czyli responsywna. Strona www, która potrafi dostosować swój wygląd do urządzenia na którym jest wyświetlana jest stroną w wersji mobilnej.

Czy obecnie wersja mobilna strony jest wymagana ?

Okazuje się iż gogle jak i inne wyszukiwarki internetowe, bardzo dużą wagę przywiązują nie tylko do samej konstrukcji strony internetowej, ale również do tego czy działa ona poprawnie na różnego typu urządzeniach.

Jak rozpoznać czy strona posiada wersję mobilną ?

Wystarczy korzystając ze smartfona jeżeli takowego posiadamy, otworzyć stronę, w przypadku gdy strona wyświetli się tak jak na komputerze, to znaczy będzie wyglądać dokładnie tak samo i niestety nie będzie mieścić się na ekranie, lub zobaczymy ją jako bardzo małą, niestety będziemy już wiedzieć że nasza strona nie posiada wersji mobilnej.
Dodatkowo strony internetowe na etapie projektowania, oczywiście te które mają wersję mobilną, przygotowywane są dla kilku standardowych rozdzielczości, gdzie inaczej strona zachowa się na telefonie, inaczej na tablecie, a jeszcze inaczej będzie ona funkcjonować na komputerze czy laptopie.

Jakie mamy rodzaje wersji mobilnych ?

Pierwszą odmianą wersji mobilnych stron internetowych, jest jakby druga wersja strony, która wyświetla się po sprawdzeniu rozdzielczości ekranu i ustaleniu że mamy do czynienia z urządzeniem mobilnym. Zaletą tego rozwiązania jest to że strona wyświetla się w planowany i przemyślany sposób wszędzie tam gdzie zostało to uwzględnione, wadą natomiast to że niejako musimy stworzyć drugą wersję strony, co w znacznym stopniu wydłuża czas obsługi strony.
Drugą odmianą wersji mobilnej strony internetowej jest odmiana responsywna, inaczej mówiąc dopasowywująca się automatycznie do rozdzielczości ekranu. Przy tego typu rozwiązaniu nasza strona będzie rozszerzać lub zwężać określone elementy strony, natomiast w przypadku całkowitego braku miejsca przerzucać wybrane elementy do następnego wiersza, co zapewni poprawne funkcjonowanie strony. Zaletą tego typu rozwiązania jest to że nie mamy do czynienia z dwoma stronami w jednej, a jedną która sama się dostosowywuje do urządzenia na którym jest wyświetlana. Niestety jak są zalety, to i pojawiają się wady, tutaj wadą jest to, że strona nie zawsze będzie działać dokładnie tak jak tego chcemy, elementy mogą nie dopasowywać się idealnie do ekranu i tym samym efekt końcowy może nie zawsze być taki jakbyśmy tego chcieli.
Jak na strony w wersji mobilnej patrzy google ?
Niezależnie jaki typ strony posiadamy, gogle odwiedzając ją ocenia stronę uwzględniając kilka podstawowych kryteriów takich jak :

  • optymalizacja kodu, aby strona szybko działała na urządzeniach
  • optymalizacja grafiki, a zwłaszcza stosowanie bezstratnej kompresji
  • kompresja kodu strony
  • łatwość obsługi na urządzeniach mobilnych
  • łatwość obsługi na komputerach

Wyszukiwarka bada naszą stronę przyznając jej określoną ilość punktów za spełnienie lub nie spełnienie wymagań.
Do rzadkości należą strony które spełniają wymagania google w 100%, a przynajmniej jeszcze takiej nie znalazłem, ponieważ wykorzystując różnego rodzaju rozwiązania albo przygotujemy efektowną stronę, albo szybką, i czasami mimo usilnych chęci nie jesteśmy w pełni w stanie pogodzić te obie kwestie.
Czy jeżeli nasza strona nie ma pełnej punktacji należy się martwić ?
W żadnym razie, jeżeli tylko nasza strona jest wartościowa dla wyszukiwarki pewne mankamenty nie będą znacząco wpływać na jej widoczność w sieci.
Jako podsumowanie można zadać pytanie: czy warto posiadać stronę w wersji mobilnej ?
TAK, zdecydowane tak, ponieważ w dzisiejszych czasach, większość posiadaczy telefonów lub tabletów korzysta z internetu i tym samym nasza strona może być dla nich atrakcyjna lub zniechęcać na starcie.