Zabezpieczenie danych firmowych – kopie bezpieczeństwa w firmie

W dobie nowoczesnych technologii oraz coraz to pojemniejszych dysków twardych, magazynowanie i przechowywanie danych stało się nieodłączną częścią prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

Czy jest to mała firma gdzie przechowywane są dane klientów i zamówienia, czy biuro rachunkowe które działa w oparciu o politykę stanowiska księgowego offline, czy też każda inna firma działająca na rynku polskim i światowym, wszystkie łączy jedno czyli dane.

kopie zapasowa 2019 1Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia danych przechowywanych na komputerze, oraz równie dużo ich zabezpieczania. W dobie nowoczesnych dysków twardych SSD, które są niezrównane pod względem wydajności pomijany jest jeden zasadniczy aspekt, czyli możliwość odzyskania danych z takiego nośnika. W dużej mierze uszkodzony dysk twardy typu SSD to urządzenie z którego trudniej odzyskać dane niż z przeciętnego talerzowca, gdzie najczęściej uszkodzeniu ulegają sektory dysku lub elektronika. W przypadku klasycznego dysku twardego uszkodzenie sektorów wiąże się z utratą części danych, gdy uszkodzeniu ulegnie elektronika dysku twardego czasem wystarczy dokonać podmiany na sprawną, która umożliwi pobranie danych, niestety awaria dysku SSD najczęściej wiąże się z całkowitą utratą danych i dotyczy w dużej mierze tanich rozwiązań. Sam doświadczyłem awarii dysku twardego i w kontekście utraty danych na nim zawartych średnim pocieszeniem wydało się iż otrzymałem w ramach gwarancji dwa razy pojemniejszy nośnik.

Jak zatem zabezpieczyć swoje dane przed ewentualną utratą ?

Sposobów zabezpieczenia danych jest wiele, jednak postaram się je podzielić na rodzaje:

  • Lokalnie wewnątrz urządzenia – poprzez zamontowanie większej ilości nośników (dysków), gdzie jeden z dysków stanowi urządzenie bazowe do pracy, natomiast drugi do wykonywania kopii zapasowych.
  • Lokalnie wewnątrz sieci – poprzez urządzenia typu dyski sieciowe lub NAS, gdzie wykonujemy regularne kopię, lub synchronizacje danych z dysku komputera na dysk sieciowy.
  • Cloud – czyli dane w chmurze gdzie kopie naszych danych trafiają na serwery zewnętrzne.

Zatem które rozwiązanie jest najlepsze i które wybrać. Odpowiedź na to pytanie otrzymamy analizując nasze potrzeby, to jak ważne dla nas są dane oraz nasz budżet i sprzęt z którego korzystamy. Zatem rozpatrujmy nasze zagadnienie począwszy od sprzętu.

kopie zapasowa 2019 2Kopia danych zależna od komputera, Laptop / Stacjonarny PC / Mac / iMac

Zależnie od typu urządzenia jakim dysponujemy możemy wybrać optymalny sposób zabezpieczenia danych, zatem :

Laptop / Mac / iMac – Komputery przenośne – tutaj mamy raczej skromne możliwości zabezpieczenia danych w obrębie naszego urządzenia, w prawdzie coraz większa ilość urządzeń oferuje możliwość instalacji dwóch dysków twardych, jednak są to zdecydowanie droższe wersje sprzętowe, gdzie jeżeli już posiadamy dwa dyski to :

  • Po pierwsze – mamy możliwość jedynie tworzenia kopii zapasowych danych za pomocą specjalnych programów lub ręcznie.
  • Po drugie – urządzenie jest przenoszone co zwiększa ryzyko uszkodzenia w wyniku upadku lub innych zdarzeń losowych i tym samym utratę danych.

Zatem w kontekście rozwiązań mobilnych kopie zapasowe wewnętrzne nie są gwarantem bezpieczeństwa, jednak znacząco zmniejszają ryzyko utraty danych w przypadku awarii jednego z nośników.

W takim razie mając komputer przenośny co wybrać ?

kopie zapasowa 2019 3Logicznym wyborem staje się tutaj chmura lub dysk sieciowy / NAS, w przypadku pierwszego wybrane dane są synchronizowane z serwerami zewnętrznymi, jednak rozwiązanie to nie jest zgodne z RODO ponieważ najczęściej z dostawcą takiej usługi nie możemy podpisać umowy powierzenia naszych danych. Innym rozwiązaniem jest dysk sieciowy lub NAS, który jest połączony z siecią, ponieważ w tedy umieszczamy kopię niejako w chmurze, tylko naszej własnej, spełniając wymogi w zakresie przetwarzania danych osobowych przy założeniu iż nasze rozwiązanie jest odpowiednio zabezpieczone.

Dlaczego do worka urządzeń mobilnych trafił iMac, cóż odpowiedź wydaje się prosta. Urządzenie iMac w dużej mierze jest podobne do rozwiązań mobilnych, jego rozbudowa pod względem dysków twardych jest trudna i kosztowna, jak również nie ma dużych możliwości, dlatego pomimo iż jest to komputer stacjonarny pod względem budowy bliżej mu do komputera przenośnego niż stacjonarnego.

Komputery stacjonarne PC – tutaj oczywiście istotnym na wstępie jest dobranie odpowiednich podzespołów, dlatego nie każdy komputer stacjonarny umożliwi wykorzystanie wszystkich możliwości, jednak warto o nich wspomnieć:

  • Kopie zapasowe na drugim dysku twardym – w komputerze stacjonarnym mamy możliwość zamntowania najczęściej 4 a nawet więcej dysków twardych różnego typu SSD / HDD / Hybrydowy / M2 itd. Daje nam to możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa danych za pośrednictwem oprogramowania, lub własnych ręcznych kopii bezpieczeństwa danych. Oczywiście w przypadku braku mobilności takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze.
  • RAID – jest to niejako rozwinięcie punktu pierwszego, jednak w sposób automatyczny, posiadając płytę główną obsługującą technologię RAID możemy wykorzystać minimum 2 dyski twarde o tej samej pojemności w celu automatycznego procesu kopii bezpieczeństwa, polegającego na uwidocznieniu przez system jednego dysku twardego, natomiast drugi jest bliźniaczą kopią pierwszego i wszystkie dane zapisywane na pierwszym dysku twardym automatycznie trafiają na drugi dysk co zmniejsza ryzyko ich utraty. Oczywiście w zależności od możliwości możemy wykorzystać do stworzenia takiego lustrzanego RAID-a więcej dysków twardych co podnosi bezpieczeństwo naszych danych.

Są inne rozwiązania zabezpieczania danych ?

kopie zapasowa 2019 4Oczywiście że tak, jednak w kontekście prowadzenia działalności i ciągłości przetwarzania danych w firmie proces tworzenia kopii zapasowych powinien być maksymalnie zautomatyzowany dlatego najbardziej wskazanym rozwiązaniem według mojego doświadczenia będzie RAID oraz własny serwer NAS również w technologii RAID, co maksymalizuje bezpieczeństwo danych które w dalszym ciągu pozostają wewnątrz firmy.

Warto dodać na zakończenie iż wszystkie serwery, na których znajdują się nasze strony internetowesklepy internetowe, poczta e-mail, oraz pliki budowane są właśnie w oparciu o serwery lustrzane, które umożliwiają ciągłość pracy i dają gwarancję bezpieczeństwa naszych danych.